plzh-CNenetdelvltnorues
Christoph Steidl Porente: pierścionek z byrsztynem

Do końca grudnia w galerii Taktil w Izoli/Słowenia gości wyjątkowa wystawa „Bursztyn – złoto Północy, skarb Polski” prezentująca prace polskich i słoweńskich projektantów zainspirowanych bursztynem.

Wystawa „Bursztyn – złoto Północy, skarb Polski” to interesujące zestawienie różnego spojrzenia na bursztyn. Polskie „spojrzenie” reprezentują projektantka Bożena Kamińska oraz firma S&A Jewellery Design: tu bursztyn stoi w centrum, jest tworzywem, któremu wszystkie inne elementy zostały podporządkowane, a jego piękno samo w sobie stanowi o wartości biżuterii. W słoweńskich projektantów, takich jak Jelke Kodre, Jure Kodre, Žarko Ognjenovič, Nataše Grandovec, Christoph Steidl Porente, Petre Bole, Rosanne Raljević Ceglar-Niiro i Sandra Kocjančič, bursztyn jest minimalistycznym, cennym dodatkiem do awangardowych idei, inspiracją i pomysłem na wykorzystanie lokalnego tworzywa. 

Uzupełnieniem wystawy jest 18 wielkoformatowych fotografii, na których prezentowany jest bursztyn bałtycki, jego historia, wykorzystanie w medycynie i kosmetyce oraz oczywiście w jubilerstwie. Dla słoweńskiej publiczności to okazja do poznania kreatywności innych niż prezentowani na wystawie twórców i producentów biżuterii z bursztynem. Wystawie w dniu wernisażu towarzyszyły warsztaty bursztynowe prowadzone przez polską projektantkę Bożenę Kamińską, które przybliżyły uczestniczkom bursztyn i jego niezwykłe właściwości. „Licznie zebrani na otwarciu goście długo podziwiali, przymierzali wyeksponowaną biżuterię, a możliwość zobaczenia wyjątkowych bursztynów ‘na żywo’ zachwyciła ich i zainspirowała do odwiedzenia polskiego Wybrzeża i miejsc związanych z bursztynem” – nie kryła zadowolenia Bogumiła Płachtej-Pavlin z Ambasady RP w Lublanie, która – we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Bursztynników, firmą S&A i konsorcjum „Bursztyn – Skarb Polski” i Erykiem Popkiewiczem – zorganizowała tę wystawę.

Ambasada RP w Lublanie we współpracy z Konsulatem Honorowym RP w Nowej Goricy zorganizowała także bursztynowe warsztaty w inspirujących pejzażach Polskiej Ambasady Kulturalnej w Plesivem. Zaproszone panie pod kierunkiem polskiej projektantki biżuterii Bożeny Kamińskiej poznawali bursztyn i jego niezwykłe właściwości, tworząc własne bursztynowe kreacje: biżuterię, obrazy i mandale. Uczestniczki warsztatów miały możliwość poznania nie tylko artystycznych, lecz i zdrowotnych właściwości bursztynu oraz jego historię. „Spotkanie stało się okazją do zaprezentowania również mediom wyjątkowości bursztynu bałtyckiego oraz jego znaczenia dla polskiej branży jubilerskiej, która wytwarza aż 70 procent całej bursztynowej biżuterii w Europie. Bursztyn po raz kolejny był dobrym pretekstem do lepszego wzajemnego poznania się i promocji Polski w Słowenii” – podsumowała Bogumiła Płachtej-Pavlin.