plzh-CNenetdelvltnorues

„To największa wystawa czasowa popularyzująca bursztyn” – twierdzi prof. Wiesław Krzemiński, organizator wystawy Bursztyn w dziejach i tradycji Europy w Muzeum Przyrodniczym w Krakowie. To ponad 700 m2 powierzchni wystawienniczej, dziesiątki gablot i setki eksponatów.  

Wystawa pokazuje bursztyn we wielu jego aspektach, m.in. przyrodniczym, naukowym, leczniczym, archeologicznym oraz sztuki dawnej i współczesnej. Ekspozycja zaczyna się od genezy bursztynu – skamieniałej żywicy kopalnej, powstałej ponad 40 mln lat temu. Proces jego powstawania pokazuje malunek lasu bursztynowego, a pierwotne formy – bryły, krople i sople, znajdziemy w gablotach. Niektóre z nich są przeszlifowane, by pokazać ukryte w ich wnętrzu fascynujące wielobarwne krajobrazy.

Bursztyn fascynował człowieka od dawna. „Kawałki bursztynów znajdowano już w obozowiskach neandertalczyków, ale oni jeszcze nie potrafili go wykorzystywać” – twierdzi prof. Wiesław Krzemiński, kierownik Muzeum Przyrodniczego. Przykłady późniejszego wykorzystania – od paleolitu po średniowiecze – z terenu Polski i Europy południowej zobaczymy na wystawie. Ciekawostką jest średniowieczny skarb datowany na XIII w. – wśród monet znaleziono również dwa pierścienie z bursztynem. Okres międzywojnia reprezentują misternie rzeźbione fajki z pianki morskiej z bursztynowym ustnikiem z prywatnej kolekcji prof. Wiesława Krzemińskiego pochodzące z Królewca, będącego w tym okresie centrum wydobycia oraz przemysłowej i artystycznej obróbki.

Współczesność to bardzo bogata i bardzo różnorodna część wystawy. Składa się na nią m.in. samodzielna wystawa Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu: na 100 fotografiach prezentowane są zbiory Muzeum Bursztynu w Gdańsku oraz biżuteria i naturalne okazy bursztynu z kolekcji gdańskich bursztynników. Ekspozycję uzupełnia prezentacja biżuterii zaprojektowanej przez studentów ASP w Gdańsku w ramach projektu Trendbook 2013+ oraz prac wykonanych przez uczestników Międzynarodowych Warsztatów Bursztynniczych w Gdańsku w latach 2010-2013. Zwiedzający zobaczą także spektakularną artystyczną biżuterię z bursztynem dwóch trójmiejskich projektantek: Pauliny Binek i Bożeny Kamińskiej.

„Pomysł na tak przekrojową wystawę bursztynu narodził się już dawno temu, ale dopiero teraz udało się ją zrealizować. Jej pierwsza, nieco mniejsza odsłona miała miejsce w Muzeum Podkarpackim w Krośnie, następna jest planowana w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Moim marzeniem jest, by stała się bursztynową wizytówką Polski i wędrowała po Europie bursztynowym szlakiem” – powiedział prof. Krzemiński.

Wernisaż wystawy Bursztyn w dziejach i tradycji Europy miał miejsce 24 października. Swoją obecnością uświetnili go prezydenci Gdańska i Krakowa, którzy objęli ją honorowym patronatem. Atrakcją wieczoru był pokaz mody Bożeny Kamińskiej (biżuteria) i Joanny Weyna (stroje) oraz bursztynowy fire show – pokaz ogniowy z pyłu bursztynowego w wykonaniu archeologa Eryka Popkiewicza.

Współorganizatorami wystawy są: Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Związek Miast i Gmin Morskich, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Amberways B. Kamińska, Paulina Binek.

Bursztyn w dziejach i tradycji Europy
Muzeum Przyrodnicze w Krakowie
25.10.2013 – 15.03.2014