plzh-CNenetdelvltnorues
Produkty destylacji bursztynu

W leczniczą moc bursztynu wierzono od zawsze. Również obecnie znajduje on zastosowanie w medycynie ludowej oraz kosmetyce. O dawnych i współczesnych sposobach wykorzystania leczniczych właściwości bursztynu opowie wystawa „Bursztyn w medycynie” przygotowana przez PAN Muzeum Ziemi w Warszawie i prezentowana na targach Złoto Srebro Czas.

„Historycy medycyny i kosmetolodzy odnotowali przeróżne sposoby leczenia bryłkami bursztynu, bursztynem rozdrobnionym oraz preparatami z domieszką bursztynu” – mówi Alicja Pielińska z PAN Muzeum Ziemi. Wśród osób, które dawniej wykorzystywały lecznicze właściwości bursztynu wymienia Hipokratesa i Galena, Hildegardę z Bingen i Awicennę oraz Mikołaja Kopernika. Najbardziej znanym sposobem wykorzystania medycznego bursztynu jest z całą pewnością bursztynowa nalewka, słynąca ze swoich rozgrzewających i łagodzących właściwości. Bursztyn znajdujemy także w różnego rodzaju maściach i kremach, stosowanych na dolegliwości reumatyczne, astmatyczne oraz podrażnienia skóry. Te cudowne właściwości są przypisywane kwasowi bursztynowemu, który działa jak biostymulator. W przemyśle kosmetycznym wysoko ceniona jest także jego zdolność do niszczenia wolnych i rodników oraz zdolność do wiązania wody, dzięki czemu skóra jest wyraźnie nawilżona. Takie działanie bursztynu potwierdziły badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej i Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie. „Po jednym tygodniu zauważalna była różnica między skórą traktowaną kosmetykiem z zawartością bursztynu a placebo, po czterech tygodniach znacząco poprawiło się jej nawilżenie” – twierdzi Katarzyna Pytkowska z WSZKiPZ. Mamy więc dowód naukowy, że bursztyn naprawdę działa!

O sposobach wykorzystania bursztynu w medycynie i kosmetyce opowie wystawa „Bursztyn w medycynie”, którą przygotowało PAN Muzeum Ziemi w Warszawie. Zostaną na niej zaprezentowane najstarsze przykłady zastosowania bursztynu, począwszy od popularnych w czasach imperium rzymskiego kulek, kadzideł, maści i nalewek po współczesne balsamy, kremy i szampony produkcji polskiej, rosyjskiej i litewskiej.

Wystawa „Bursztyn w medycynie”
ze zbiorów PAN Muzeum Ziemi w Warszawie
scenariusz: Alicja Pielińska
4-6.10.2013
Expo XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14
wstęp wolny dla przedstawicieli branży jubilerskiej i zegarkowej
bilety: 15 zł