plzh-CNenetdelvltnorues
Charakterystyczne dla Eugeniusza Salwierza połącznie: bursztyn i szkło akrylowe

Do 28 czerwca w galerii Pryzmat ZPAP w Krakowie można oglądać wyjątkową retrospektywną wystawę prac Eugeniusza Salwierza, na której prezentowane są dzieła sztuki (biżuteria) oraz mobilne obiekty grające (sprzęt audio) jego autorstwa.

Biżuteria dziełem sztuki – pod takim hasłem na tej wystawie prezentowane są ozdoby Eugeniusza Salwierza, wykonane głównie ze srebra, szkła akrylowego i bursztynu bałtyckiego. Są to przestrzenne kompozycje wydobywające zawarty w bursztynie, często niewidoczny dla oka niezwykły obraz - i  ztego powodu nazywane AmberFormami. „Myślę, że moją biżuterię, wykonaną z takich właśnie materiałów i w sposób, w jaki ja to robię, można tym mianem określić” – twierdzi autor. Do swoich projektów wybiera  bursztyn w naturalnych formach, rzadko pozwala sobie na ingerencję w jego kształt (co najwyżej tnie na plastry i delikatnie szlifuje), a oprawy komponuje tak, by podkreślić piękno kamienia.

Jednak to nie biżuteria, ale zaprojektowany przez niego sprzęt audio – prezentowany pod hasłem Mobilne obiekty grające – stanowi gros wystawy. Są to gramofony, głośniki i wzmacniacze, które zaczął wykonywać jeszcze w czasach studenckich – do tej pory powstało ich kilkanaście. Jak sam przyznaje, „wszystkie są godne koneserów i z żadnym z nich nie planuje się rozstać”.

Galeria Pryzmat, Kraków
03-28 czerwca (pn-pt w godz. 10-17)