Warszawa zna już od wielu lat i ceni bursztynową biżuterię Anny Nowińskiej. Teraz nadszedł czas, by poznała prace jej męża Krzysztofa Nowińskiego. We czwartek 29 listopada w galerii Nowolipki odbędzie się wernisaż jego wystawy. 

„W Warszawie niewiele jest artystycznych przedmiotów użytkowych z bursztynu, stąd nasza decyzja, by zaprosić sopockiego mistrza sztuki bursztynniczej Krzysztofa Nowińskiego” – wyjaśnia  Katarzyna Lisowska-Byster z galerii Nowolipki, która będzie prezentować jego prace do 20 grudnia. Odwiedzający wystawę zobaczą około 100 prac, głównie przedmioty użytkowe, takie jak flakony na perfumy, sztućce czy wizytowniki, oraz sakralne, wśród których najbardziej imponujące dzieła to włócznia św. Maurycego. Będzie tam także najnowsze dzieło: monstrancja, której srebrna podstawa została wykonana w XVIII w. przez jednego z mistrzów gdańskich. „Na uratowaną przed zezłomowaniem podstawę nasadziłem krzyż wykonany z bursztynu” – mówi autor. W sumie na wystawie Krzysztofa Nowińskiego „Bursztyn” będzie prezentowanych ponad 100 eksponatów odkrywających piękno ukryte w bursztynie.

Wystawa zapowiada się ciekawie także ze względu na formę ekspozycji: „Prace Krzysztofa Nowińskiego zostaną zaprezentowane w blejtramach malarskich. Całość przypomina trochę bursztynową komnatę” – mówi Katarzyna Lisowska-Byster.

Wystawa „Bursztyn”
Galeria Nowolipki, Warszawa
30.11 – 20.12.2012
Wernisaż: 29.11.2012, godz. 18.00