plzh-CNenetdelvltnorues
Wystawę otworzyli prezes Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy Bogusław Abramek, dyrektor muzeum Jan Książek i burmistrz Janusz Antczak

Tak przekonywał na otwarciu wystawy fotograficznej „Spotkania na bursztynowym szlaku” inaugurującej V Europejskie Święto Bursztynu w Wieluniu burmistrz Janusz Antczak. Zdjęcia są podsumowaniem pięcioletnich dokonań Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy.

„Wieluń ma szanse na promocję pod warunkiem zbudowania partnerstwa na szlaku bursztynowym. Ta wystawa pokazuje, że taka współpraca jest i z biegiem czasu nabiera coraz wyraźniejszych kształtów” – podkreślał burmistrz miasta i wiceprezes stowarzyszenia. Zdjęcia dokumentują spotkania m.in. w Gdańsku na targach Amberif, w tamtejszym Muzeum Bursztynu podczas prezentacji rekonstrukcji wozu kupców rzymskich wykonanego w Kaliszu, we Włoszech, Litwie i Łotwie, w Kaliszu podczas zaduszek piastowskich oraz na Ziemi Wieluńskiej, gdzie organizowane są Bursztynowe Bike Maratony i oczywiście Europejskie Święto Bursztynu.

„Formy współpracy na bursztynowym szlaku przybierają bardzo różne formy” – podsumował  prezes Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy Bogusław Abramek. Jego zdaniem szlak jest pojemnym hasłem, pod którym organizowane są rozmaite wydarzenia łączące ludzi w skali międzynarodowej. Ludzi, których wiceprezes Antczak nazwał „pozytywnie zakręconymi na punkcie bursztynu” i którzy również w tym roku uczestniczyli w tym dorocznym święcie. Do Wielunia przybyli goście m.in. z zaprzyjaźnionego włoskiego miasta Fano, ze Stegny i Gdańska oraz Kalisza.

Stowarzyszenie Polski Szlak Bursztynowy powstało w marcu 2006 roku przy wsparciu władz samorządowych Wielunia i powiatu wieluńskiego. Wśród jego założycieli znaleźli się muzealnicy, osoby prywatne, ludzie nauki, kultury oraz instytucje lokalne. Celem organizacji jest promowanie idei polskiego szlaku bursztynowego jako części europejskiej całości, ze szczególnym pozytywnego wizerunku regionu wieluńskiego, województwa łódzkiego i Polski na arenie międzynarodowej. Stowarzyszenie jest organizatorem m.in. plenerów malarskich, promocyjnych rajdów Szlakiem Bursztynowym, konferencji naukowych, wystaw oraz od 2007 r. Europejskiego Święta Bursztynu.

Wystawę „Spotkania na bursztynowym szlaku” ze zdjęciami autorstwa Zygmunta Kroczyńskiego z Kalisza można oglądać w Muzeum Ziemi Wieluńskiej do początku września br.