plzh-CNenetdelvltnorues
Marta Włodarska: połączenie bursztynu, drewna i srebra

Wszystko zaczęło się od zimowych wypadów nad morze” – tak o początkach swojej fascynacji drewnem i bursztynem opowiada Marta Włodarska. Wystawę jej prac można oglądać do końca lipca w Galerii YES w Poznaniu.

Marta Włodarska wyjątkowo umiejętnie łączy drewno z bursztynem i srebrem, zacierając granice między poszczególnymi materiałami. „Zanim zacznę pracę, długo oglądam bursztyn, zastanawiając się, jak go najlepiej wyeksponować, a potem dopełniam kompozycję innymi materiałami” – wyjaśnia projektantka. W swoich pracach stara się nawiązywać do aktualnych trendów – w najnowszej kolekcji widoczne są wpływy kierunku etno. I choć kolekcje się zmieniają, niezmienne pozostają trzy zasady: prostota, symetria, geometria, oraz jedna inspiracja: natura.

Fascynują ją bursztyn i drewno, ponieważ – jak sama mówi – „mają w sobie tajemnicę minionego czasu”. Takie połączenie ma jeszcze jedną przyczynę: „Pragnę wskazywać na pochodzenie bursztynu, który jest sokiem drzewa.” Swoją biżuterią przekonuje także, jak bogata i piękna może być naturalna paleta drewna i bursztynu, zachęcając odbiorcę do głębszych poszukiwań i wyjścia poza stereotypy. Ją samą to założenie również obliguje, dlatego poszukuje ciekawych, rzadko spotykanych odmian i bryłek, chętnie sięgając np. po bursztyn jarzębaty czy tzw. żużlaki. Z drewnem muszą tworzyć kompozycję idealną, stąd bogata paleta jego gatunków w jej warsztacie. Egzotyczne „pozwala poszaleć z kolorystyką”, ale ulubione jest dryfowe, czyli znajdowane na plażach, z naturalnymi sękami i otworami.

To właśnie drewno dryfowe w połączeniu z urodziwym bursztynem stało się bohaterem jej najnowszej kolekcji stworzonej specjalnie na wystawę w Galerii YES. „Wykorzystałam w niej naturalne otwory po sękach, które stały się elementem ozdobnym, a jednocześnie to właśnie wokół nich osnuta jest cała kompozycja bursztynowo-drewniana” – wyjaśniła projektantka. Prace te można oglądać i kupować do końca lipca w Galerii Yes.

Marta Włodarska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Realizuje użytkowe projekty typograficzne, rysunek satyryczny, grafikę warsztatową, instalacje, formy rzeźbiarskie i użytkowe.