plzh-CNenetdelvltnorues
Anioł z wcześniejszej kolekcji Mariusza Drapikowskiego

Galeria Ambermoda zaprasza w środę, 09 marca 2011 roku o godz. 19:00 na wernisaż wystawy Mariusza Drapikowskiego „Anioły o jednym skrzydle”. Wystawa wpisuje się w cykl imprez związanych z targami Amberif i potrwa do 10 kwietnia.

„Chciałbym pokazać duchowość i niezwykłość aniołów – będą więc ‘malowane’ kryształem, bursztynem, powietrzem i światłem. Bo jak pokazać istotę niematerialną?” – pyta retorycznie Mariusz Drapikowski. Rzeźby na tę wystawę nadal są w fazie tworzenia i po raz pierwszy zostaną zaprezentowane na wernisażu. Obecnie projektant zdradził nam tylko tyle: „Aniołowie będą przedstawieni w sytuacjach ludzkich, które nas uwznioślają. Jak na przykład macierzyństwo, które może sprawić, że kobieta nosząca w łonie dziecko poczuje się uskrzydlona. Również wzajemne zaufanie i miłość dają poczucie, że stajemy się piękniejsi, możemy zajść dalej we wspólnym uścisku.”

W swojej pracy, w życiu nie jesteśmy sami – musimy trzymać się razem aby móc wznieść się wyżej, dalej. Jak pisze Maria Konopnicka, „jesteśmy aniołami o jednym skrzydle”. Luciano de Crescenzo pisał: „każdy z nas jest aniołem, który ma tylko jedno skrzydło. Jeżeli chcemy wzbić się ponad ziemię, musimy wziąć się w objęcia.  Ta wystawa jest podziękowaniem dla osób współpracujących ze sobą w mojej pracowni. Zdaję sobie sprawę, że to suma wielu indywidualności daje możliwość wykonywania rzeczy dużych i efektownych. Dziękuję swojej żonie, synom oraz pracownikom – całemu zespołowi. W życiu jestem indywidualistą, ale zdaję sobie sprawę, że współpraca, współdziałanie, uskrzydla –  dlatego dziękuję wszystkim, którzy są tym drugim skrzydłem.

Mariusz Drapikowski


Mariusz Drapikowski jest absolwentem ASP w Łodzi. Rzemiosłem artystycznym zajmuje się od niemal 30 lat. Charakterystyczną cechą jego twórczości jest umiłowanie bursztynu, a jego sztuka najbardziej kojarzona jest z pracami sakralnymi. W pracowni Drapikowski Studio powstają rzeźby i unikatowa biżuteria oraz monstrancje i relikwiarze – zarówno do Watykanu, jak i do wielu sanktuariów na świecie. Artysta jest m.in. projektantem milenijnej monstrancji bursztynowej do kościoła św. Brygidy w Gdańsku, w której wraz z innymi twórcami realizuje także Bursztynowy Ołtarz. W podziękowaniu za pontyfikat Jana Pawła II wykonał również suknię brylantowo-bursztynową dla Ikony Jasnogórskiej. W Jerozolimie znajduje się natomiast Ołtarz Adoracji Niebiańska Jerozolima wykonany przez pracownię Drapikowski Studio, pobłogosławiony w styczniu 2009 roku przez Ojca Świętego Benedykta XVI i będący jednym z cyklu dwunastu powstających na świecie w intencji modlitwy o pokój.

 

Galeria Ambermoda Mariusz Gliwiński
Sopot,  ul. Grunwaldzka 12-16 (Dom pod Wieżą)
tel./fax: +48 58 550 18 60
www.ambermoda.com

Wykorzystano materiał prasowy.