plzh-CNenetdelvltnorues
Ludmiła Szalina: zawieszka "Czas"

Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie zorganizowało wystawę prac kaliningradzkich artystów bursztynników w Muzeum Luwru w Paryżu. Swoje autorskie prace przygotowane specjalnie na wystawę w Paryżu zaprezentują Lew Romanenko, Michaił Worobiow, Ludmiła Szalina oraz Olga Szorokowa.

Wystawa odbędzie się w dniach 1-5 grudnia w prestiżowym pasażu handlowym Carrousel, w kompleksie pałacowego muzeum. Jej celem jest prezentacja rosyjskiego bursztynu i dokonań tamtejszych twórców bursztynowych wyrobów. Mimo iż Rosja jest największym eksporterem surowca bursztynowego, sztuka i artyści tego kraju nie są znani europejskiej publiczności. Jak powiedziała „The Voice of Russia” dyrektor Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie Tatiana Suworowa, nadszedł czas do zmianę tej sytuacji, by Europa zaczęła postrzegać Kaliningrad jako światową stolicę bursztynu. Wystawie prac towarzyszyć będą targi sztuki bursztynniczej, biżuterii oraz pamiątek z bursztynu.

1265_2

W pasażu Carrousel, który połączony jest bezpośrednio z holem Napoleona III, zlokalizowane są ekskluzywne sklepy, banki oraz sale koncertowe i konferencyjne. Odbywają się tam także prestiżowe pokazy mody i wystawy. Znany jest między innymi z odwróconej, szklanej piramidy, którą doświetlone jest wnętrze.

Rok 2010 został uznany przez rządy Rosji i Francji za rok wspólny i w ramach tego przedsięwzięcia odbywa się wiele wspólnych wystaw promujących kulturę tych państw.

Fot. Michaił Worobiow: rzeźba "Ropucha"