plzh-CNenetdelvltnorues
Gra w flirt – szkatułka z czterema szkatułkami wewnątrz i żetonami, 1. ćwierć XVIII w., Kunstkammer Georg Laue

Do końca września br. w Muzeum Ziemi Usteckiej można oglądać wystawę zatytułowaną „Tajemniczy świat bursztynu”. Eksponaty zostały wypożyczone od osób prywatnych oraz z Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Na wystawie znajdują się eksponaty użyczone od państwa Otoka i Bartusiów oraz Narcyza Kalskiego ze Słupska” – powiedziała portalowi amber.com.pl pracownica placówki Urszula Kuliwerda. Wśród nich jest współczesna biżuteria zdobiona bursztynem, przedmioty użytkowe, jak np. lampa i puzderka, oraz zatopione w bursztynie inkluzje. Muzeum Bursztynu w Gdańsku wypożyczyło plansze ze zdjęciami obiektów sztuki dawnej z kolekcji monachijskiego antykwariusza Georga Laue.

”Wcześniejsza wystawa bursztynu odbyła się w Muzeum Ziemi Usteckiej w 2005 r.” – przypomniała Urszula Kuliwerda. Jej zdaniem, tak się spodobała odwiedzającym, że stale dopytywali, kiedy będzie następna – i to właśnie zadecydowało, by letnia wystawa w Muzeum Ziemi Usteckiej po raz kolejny została poświęcona bursztynowi.

Wystawa „Tajemniczy świat bursztynu” jest czynna do 30 września br. codziennie (oprócz poniedziałków) w godz. 11-18. Bilet wstępu kosztuje 5 zł, rodzinny – 18 zł.

Muzeum Ziemi Usteckiej powstało w 2000 roku z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ustki. Na wystawie stałej prezentowane są eksponaty i fotografie dotyczące historii miasta z przełomu XIX i XX wieku, powojenne dokumenty oraz pamiątki po zlikwidowanej Stoczni „Ustka”.