plzh-CNenetdelvltnorues

5 lutego w The Hunterian Museum and Art Galery w Glasgow odbędzie się wernisaż wystawy „Amber: Treasures from Poland” przygotowanej w ramach Roku Polskiego na Wyspach Brytyjskich – POLSKA! YEAR.

962_1Na wystawie, która potrwa do 17 kwietnia 2010 r., będzie można oglądać eksponaty ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku, w tym zaliczane do najcenniejszych w kolekcji malborskiej: figurkę Hermesa z bursztynu (będącą miniaturową kopią brązowego posągu dłuta Lizypa) z ok. 1600 r. oraz powstały po 1771 roku kabinet króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – miniaturową szafkę z figurką Madonny we wnęce zawierającą rytowane scenki figuralne i inskrypcje dotyczące najważniejszych wydarzeń z historii panowania króla, w tym również mało znanego epizodu związanego z porwaniem monarchy przez konfederatów barskich. Ekspozycja zostanie uzupełniona o obiekty z kolekcji Hunterian Museum oraz słynną „Jaszczurkę Gierłowskiej” z Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Celem organizatorów jest przede wszystkim ukazanie bursztynu w różnych aspektach: od prehistorii i historii naturalnej poprzez zastosowania bursztynu w epoce kamiennej, średniowieczu i współczesności, aż po ukazanie mistrzostwa bursztynników – twórców dzieł zaliczanych do najwspanialszych przykładów sztuki bursztynniczej.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie premierowa prezentacja książki „Amber: Tears of the Gods” („Bursztyn – łzy bogów”, wydawnictwo Dunedin Academic Press).

Wstęp wolny.

Hunterian Art Gallery
82 Hillhead Street
University of Glasgow
Glasgow G12 8QQ