Legnicka Galeria Sztuki ostatnio dużo podróżuje. Niedawno prezentowała „Czas srebra i bursztynu” w Kazachstanie, wkrótce tę samą wystawę pokaże na Białorusi. Z kolei sąsiedzi zza zachodniej granicy obejrzą ekspozycję „Nasz bursztyn” w Wuppertalu. Galeria nie zapomina też o rodzimej publiczności, już 14 grudnia zainaugurowane będą dwie wystawy w Teatrze Współczesnym.

910_1

Kazachska publiczność bardzo pozytywnie odebrała pokaz polskiej biżuterii z bursztynem – wystawa w Mega Center (Astana, Kazachstan) była odwiedzana tłumnie, często też padały pytania o możliwość zakupu prac. Propozycje projektantów z Polski znakomicie trafiały w gust młodych, nowoczesnych mieszkańców stolicy i burzyły nasze stereotypowe myślenie o wschodnim podejściu do biżuterii wyróżniającym się przepychem i nadmiarem bogatych detali.

”Czas srebra i bursztynu” w Mińsku

Ciekawe, jaka percepcja współczesnej sztuki złotniczej będzie kilkaset kilometrów dalej, w Mińsku Białoruskim. To okaże się już w grudniu, po otwarciu kolejnej odsłony wystawy „Designed in Poland – Silver & Amber Time 2009”, którą legnicka Galeria Sztuki przygotowała na zaproszenie Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Drugi w przeciągu kwartału pokaz w tej części świata galeria rozpocznie pierwszego dnia grudnia i zakończy po 10 dniach. Tyle wystarczy, by wystawa „wniknęła” w życie niemal dwumilionowego Mińska. Szczególnie, że będzie ona umiejscowiona przy głównej ulicy w centrum metropolii. Na przestrzeń ekspozycyjną wybrano imponujące i stylizowane wnętrza przestronnego obiektu, w sumie prawie 300 m kwadratowych łącznie z foyer.

„Czas srebra i bursztynu” to projekt zeszłoroczny, który w ciągu 12 miesięcy gościł w 4 krajach na dwóch kontynentach. Po prapremierze w niemieckim Wuppertalu, wizycie w gdańskim Muzeum Bursztynu i legnickiej Galerii Sztuki wystawa trafiła do Kazachstanu, teraz czeka na nią publiczność Mińska. Dane jej będzie zapoznać się z ponad 130 pracami biżuteryjnymi wykonanych przez wybranych polskich projektantów specjalizujących się w pracy z bursztynem, m.in. Pauliny Binek, Jacka Byczewskiego, Maryli Dubiel, Mariusza Gliwińskiego, Emili Górnej i Norberta Wawrzyniaka, Eugeniusza Gowkielewicza, Martyny Lewickiej-Wali, Magdaleny i Tomasza Stajszczaków, Jarosława Westermarka, Marcina Zaremskiego, Dariusza Zarańskiego. Wystawie „Silver & Amber Time`2009” towarzyszyć będzie ekspozycja obrazów gdańskiego malarza Pawła Wyborskiego, którego prace znakomicie dopełniają „bursztynowego” klimatu. Organizatorzy przygotowują rosyjskojęzyczny katalog, który przybliży tamtejszej publiczności nie tylko działalność projektantów z Polski, ale także i nasze bursztynnicze tradycje.

”Nasz bursztyn” w Wuppertalu

Kolejna odsłona sztuki złotniczej w wykonaniu legnickiej Galerii odbędzie się w niemieckim Międzynarodowym Centrum Spotkań w dniach 25.11-15.12.2009. Wuppertal to miasto, gdzie wędruje wiele galeryjnych wystaw. Następnym artystycznym produktem „eksportowym” stała się wystawa „Nasz bursztyn” – projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych przy wsparciu Prezydenta Gdańska, którą oprócz Gdańszczan oglądali także Warszawiacy i Legniczanie. Galeria Sztuki zaproponowała „Nasz bursztyn” obok innych wystaw publiczności majowego Legnickiego Festiwalu Srebra SREBRO 2009. Pokaz gromadzi prace „stfz-owców”, w których został użyty ten tradycyjny dla Polski surowiec. Udział w przedsięwzięciu wzięli zrzeszeni od lat twórcy i duety, jak np. Barbara i Andrzej Bielakowie, Zofia i Witold Kozubscy, Lucyna Nieniewska i Marek Nałęcz-Nieniewska, Hanna i Jacek Zdanowscy.

” Kobieta, mężczyzna i…” oraz „Influences. Prace z Australii” w Warszawie

Wkrótce szykuje się następna wystawa w ramach cyklu Współczesna Sztuka Złotnicza w Teatrze Współczesnym. Tym razem autorzy przedsięwzięcia zaprosili do udziału Galerię Sztuki w Legnicy, która po raz kolejny zaprezentuje w stolicy dwie swoje wystawy. Pierwszą z nich – o wiele sugerującym i wiele niedopowiadającym tytule – jest „Kobieta, mężczyzna i…”. W projekcie bierze udział prawie trzydziestka wszystkim dobrze znanych artystów, by wymienić tylko niektórych: Andrzej Boss, Ewa Effenberg, Katarzyna Gemborys, Mariusz Gliwiński, Norbert Kotwicki, Mariusz Pajączkowski, Jan Suchodolski czy Ewa i Łukasz Zaremscy. Wystawa miała swą premierę podczas tegorocznej edycji targów Złoto Srebro Czas. Jest to dowcipna odpowiedź złotników na pytanie o kształt, formę i charakter relacji damsko-męskich w dzisiejszych, często „wirtualnych” okolicznościach. Wystawę przez kilka tygodni oglądała także legnicka publiczność we własnej galerii.

Drugą propozycją jest projekt „Influences. Prace z Australii” znakomitej artystki Felicity Peters, który miał premierę na Legnickim Festiwalu Srebra w maju 2009 roku. Felicity utrwala za pomocą materiałów złotniczych swoje wspomnienia z podróży, ważne wydarzenia i osoby z jej życia i ojczyzny, czyniąc komentarz i kontekst powstania dzieła jego ważną częścią. Ta barwna postać gościła w Polsce, również w Warszawie, stąd niektórzy twórcy związani z Galerią mogli poznać nie tylko jej prace, ale także i ją. Na wystawie „Oddziaływania” zabraknie już Australijki, ale same prace naprawdę wiele mówią o autorce.

Zdjęcie: Naszyjnik, wyk. Emilia i Norbert Wawrzyniak