plzh-CNenetdelvltnorues
Widok Faktorii z lotu ptaka

W najbliższy piątek 22 lipca zostanie otwarta Rekonstrukcja Osady Handlowej w Pruszczu Gdańskim – starożytnego grodziska, do którego przybywali rzymscy kupcy w poszukiwaniu bursztynu w okresie I-V w.n.e. Uroczystość uświetni koncert Raya Wilsona & Berlin Symphony Ensemble.

Atrakcje otwarcia

W ramach wielkiego otwarcia od godziny 17.00 na terenie Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego Faktoria co godzinę zostały zaplanowane historycznie związane z epoką atrakcje pod nazwą Ludus Ignis, czyli Płomienne Igrzyska. Wszyscy goście świętujący otwarcie Faktorii będą mogli zwiedzić zrekonstruowane budynki, a następnie oglądać pokazy: ogniowego pyłu bursztynowego w wykonaniu Eryka Popkiewicza, musztry i uzbrojenia legionu rzymskiego, woltyżerki i jazdy kaskaderskiej kawalerii rzymskiej w wykonaniu Turma Legionu XXI Rapax oraz pokaz walki gladiatorów. O godzinie 21.30 rozpocznie się koncert Raya Wilsona w towarzystwie Berlin Symphony Ensemble z projektem Genesis Klassik. Zwieńczeniem wieczoru będzie spektakl teatru ognia Flagrantis, a punktualnie o północy pokaz fajerwerków.

Po gorączce sobotniej nocy warto zapoznać się z programem wydarzeń kulturalnych, jakie zostały zaplanowane w sezonie letnim w tym obiekcie: w Faktorii Kultury w amfiteatrze Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego odbywać się będą weekendowe
plenerowe przedstawienia teatralne i koncerty muzyczne. Więcej informacji: www.faktoriakultury.pl oraz www.ckis-pruszcz.pl.

Faktoria handlowa na szlaku bursztynowym

Faktoria handlowa, nawiązująca do lokalizacji miasta na starożytnym szlaku bursztynowym, została odrestaurowana zgodnie ze wskazaniami archeologicznymi na powierzchni ok. 1,5 ha, otoczona palisadą, wewnątrz której znajdują się drewniane budynki (chata wodza, hala targowa, chata kowala i chata bursztyniarza), warsztaty rzemieślnicze i stanowiska kupieckie. Prezentowane będą również urny z prochami i groby skrzynkowe z pobliskich wykopalisk oraz eksponaty muzealne znajdujące się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Całość pełnić będzie funkcję skansenu prezentującego styl życia w czasach, kiedy kupcy rzymscy przybywali nad Bałtyk po bursztyn, specyficzną dla tego obszaru technikę obróbki „złota Bałtyku”, historię szlaku bursztynowego oraz uprawiany tutaj handel: niewolnikami, bursztynem, miodem, skórami itp.

Zrekonstruowana Faktoria z czasów rzymskich wraz ze szlakiem bursztynowym (połączonym w przyszłości z Gdańskiem i w przeciwnym kierunku z gminami leżącymi na trasie jego historycznego przebiegu) to najważniejsze elementy Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego Faktoria obejmującego obszar 5 ha i położonego w pobliżu drogi krajowej Gdańsk-Łódź, obwodnicy Trójmiasta oraz planowanej autostrady A1. Projekt został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ok. 5 mln zł) oraz budżetu Pruszcza Gdańskiego (ok. 3 mln zł). Na terenie Faktorii Kultury już od ubiegłego roku działa Scena Letnia Teatru Wybrzeże oraz Scena Muzyczna, odbywają się tam koncerty, przedstawienia teatralne i występy kabaretowe. W założeniu organizatorów, obiekt ma zwiększyć atrakcyjność kulturalną i turystyczną Pomorza, a na jego terenie będą organizowane imprezy kulturalne i handlowo-targowe (np. dni bursztynu, dni miodu), happeningi nawiązujące do historii szlaku bursztynowego), pokazy technik walki i kultury rzymskiej, koncerty, wystawy malarskie, rzeźbiarskie itp. Służyć będzie również organizacji sympozjów naukowych i edukacji młodzieży szkolnej również w wymiarze międzynarodowym.

Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy Faktoria
Pruszcz Gdański, ul. Zastawna
na wszystkie imprezy wstęp wolny