plzh-CNenetdelvltnorues
Projekt Faktorii Rzymskiej w Pruszczu Gdańskim

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego przekazał burmistrzowi Pruszcza Gdańskiego Januszowi Wróblowi promesę na pięć milionów złotych dofinansowania drugiego etapu budowy repliki Faktorii Rzymskiej w Międzynarodowym Parku Kulturowym w Pruszczu Gdańskim. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Faktoria Rzymska to sztandarowy projekt turystyczny Pruszcza Gdańskiego. W pierwszym etapie jego realizacji (do 2007 roku) podniesiono i osuszono tereny zalewowe oraz uzbrojono teren pod przyszły skansen – jedyny taki w północnej Polsce. Na dotychczasowe prace w delcie rozlewisk Raduni przy ul. Zastawnej, gdzie powstaje faktoria, wydano już ponad 6 mln zł. Większa część funduszy pochodziła ze środków UE i z kontraktu wojewódzkiego.

Lata 2007-2009 stały pod znakiem intensywnych prac projektowych. W efekcie w widłach Raduni i jej kanału powstanie osada, której zabudowa i aranżacja będzie nawiązywać do jeszcze nigdy niezrekonstruowanej zabudowy tych terenów z pierwszych wieków naszej ery. Obok chat, których koncepcje stworzyli najlepsi archeolodzy zajmujący się epoką wpływów rzymskich na Pomorzu Gdańskim pod kierownictwem Adama Ostasza, w Faktorii pojawią także dwa stylizowane budynki. W jednym znajdować się będzie zaplecze socjalne dla zwiedzających, w drugim zaś nowoczesne centrum muzealno-wystawienniczo-konferencyjne, gdzie zostaną wykorzystane multimedia i najnowsze technologie audiowizualne. W planach miasta jest także opracowanie wirtualnego przewodnika. Kilkaset metrów od terenu rekonstrukcyjnego wybudowane zostanie równocześnie zaplecze socjalno-technologiczne. Całość aktualnej koncepcji to dzieło inż. arch. Marka Gochowskiego.

Obok przedmiotów układających się w opowieść o życiu ówczesnych mieszkańców Pruszcza Gdańskiego w zagrodach pojawią się także żywe zwierzęta. Opiekę nad nimi roztoczą rekonstruktorzy. – Nie wiemy, jak wyglądała starożytna faktoria, która istniała na terenach obecnego Pruszcza w II wieku przed naszą erą. O jej obecności świadczy jednak niezwykłe bogactwo znalezisk, jakie wydobyli archeolodzy z setek grobów z tamtego czasu, odsłoniętych na terenie naszego miasta – mówi burmistrz Janusz Wróbel. – Dzięki nim oraz współczesnemu stanowi wiedzy o życiu w ówczesnym Barbaricum, możemy pokusić się o bardzo dokładne odtworzenie codzienności w najważniejszej odnodze Szlaku Bursztynowego. Osada ma żyć, mają się tu odbywać koncerty, jarmarki, festyny czy pokazy walk – wyjaśnia burmistrz Pruszcza Gdańskiego.

Pięć milionów przyznane przez Urząd Marszałkowski miastu Pruszcz Gdański, pochodzi z Osi Priorytetowej 6 Turystyka i dziedzictwo kulturowe Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Zakładany koszt drugiego etapu projektu to około 8-9 milionów złotych. W marcu miasto Pruszcz Gdański ogłosi przetarg na wykonanie Faktorii. Jej otwarcie dla zwiedzających planowane jest wiosną 2011 roku.

Więcej informacji na temat Faktorii Rzymskiej w Pruszczu Gdańskim:
www.pruszcz-gdanski.pl