plzh-CNenetdelvltnorues
Hiszpańscy projektanci w towarzystwie Moniki Richardson, Barbary i Zbigniewa Strzelczyków oraz Roberta Pytlosa

Projektanci biżuterii z Hiszpanii poznawali przez tydzień tajniki bursztynu i ćwiczyli swoje umiejętności jego obróbki podczas II warsztatów bursztynniczych w Gdańsku.

Tegoroczne warsztaty zostały zorganizowane przez Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska we współpracy z Biurem Gdańsk Europejską Stolicy Kultury 2016 i przy wsparciu Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu oraz firmy Golden Amber. Czwórka hiszpańskich projektantów wyselekcjonowana przez hiszpański odpowiednik Biura pracowała w warsztacie Zbigniewa Strzelczyka, prezesa KIGB. „Naszym zadaniem było rozbudzić w nich miłość do bursztynu, a – jak wiadomo – by miłość zakwitła, trzeba się poznać. I dlatego przez cały tydzień ci młodzi projektanci poznawali tajniki obróbki bursztynu, kolorystykę i sposoby wykorzystania” – podsumował ten czas i swoją rolę w tym projekcie Zbigniew Strzelczyk. Obecna na wernisażu Ambasador Bursztynu Monika Richardson, dziękując projektantom za przyjazd do Polski, stwierdziła: „Najbardziej podoba mi się niezwykłe połączenie bursztynu i wszystkich skojarzeń z nim – piękna, historii, właściwości magicznych – z tym, co nam się kojarzy z Hiszpanią – przede wszystkim ze słońcem. Moim zdaniem takie warsztaty powinny odbywać się stale, najlepiej byłoby zapraszać projektantów z całego świata, by pokazać innym, co można zrobić z bursztynu."

María José Silva Jimenez

1086_2

„Moja praca nosi tytuł 'Apteka dyżurna' a inspiracją do jej stworzenia stały się lecznicze właściwości bursztynu. Praca z bursztynem, który miałam w ręku po raz pierwszy, bardzo mi się spodobała, i będę kontynuować ją w moim kraju.”

Vanessa Rivera Pozas

1086_3

„Pierwsze moje wrażenie z Polski związane jest ze słońcem, które tutaj znacznie wcześniej wstaje. I właśnie to, jak również narodziny mojej znajomości z bursztynem chciałam pokazać w mojej pracy. Połączyłam w niej elementy typowo polskie: bursztyn i symbolizowane przez niego słońce z charakterystyczną dla hiszpańskiej kultury formą wachlarza.”

María Teresa Cano Martinez

1086_4

„Z miejsca, gdzie pracowaliśmy, widzieliśmy Motławę i Wyspę Spichrzów, poznaliśmy także historię miasta. Byliśmy też na plaży, gdzie znalazłam kilka bursztynów i muszlę. Wszystkie te elementy połączyłam w mojej pracy, która stanowi odwzorowanie planu miasta.”

José Carlos Sanchez López

1086_5

„Bursztyn stał się dla mnie prawdziwą muzą i to właśnie chciałem pokazać w mojej pracy. Dla mnie inspiracją do jej stworzenia były głębokości, na jakich został „ukryty”, i mnogość odmian barwnych – starałem się to połączyć w jednym pierścionku. Chciałbym pozostawić tę moją pracę właśnie tu, gdzie powstała, by w ten sposób podziękować za bardzo miłe przyjęcie.”

Wygląda na to, że udało się zarazić Hiszpanów „bursztynowym wirusem” – oby tylko ich deklaracje znalazły pokrycie w rzeczywistości. I że udało się zrealizować cel projektu, jakim jest: zaprosić, pokazać i rozkochać w bursztynie. Prace wykonane podczas tych warsztatów mają być przekazane do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Fot. Maciej Nicgorski