Tysiące mieszkańców i turystów wzięło udział w I Bursztynowej Paradzie w Gdańsku kończącej obchody Bursztynowego Tygodnia.

Parada ruszyła spod Złotej Bramy w Gdańsku w dniu 23 maja o godz. 11.30. Jej tematem przewodnim był starożytny szlak bursztynowy. Na czele parady ruszyły Gdańskie Alegorie i młoda dziewczyna przebrana w strój starożytnej Rzymianki, niosąca bryłę bursztynu okutą srebrem. U jej boku legioniści rzymscy, Ambasador Bursztynu Monika Richardson oraz wiceprezydent miasta Kalisza Daniel Sztandera i przewodniczący Światowej rady Bursztynu Ryszard Szadziewski. W dalszej kolejności podążali członkowie Rady, uczestnicy II międzynarodowych warsztatów bursztynniczych, bursztynnicy i zaproszeni goście. Za nimi barwny korowód starożytnych Rzymian i Rzymianek – uczniów IV Liceum im. Ignacego Paderewskiego w Kaliszu. Paradę zamykał przejazd repliki wozu starożytnych kupców rzymskich wykonany przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, który ubezpieczali legioniści. W paradzie uczestniczyło tysiące mieszkańców Gdańska – niestety wśród nich niewielu bursztynników, którzy na co dzień narzekają na niedostateczną promocję bursztynu. Ludzie tłumnie fotografowali się na tle wozu kupców rzymskich, prosili o zdjęcie z Ambasador Bursztynu i jej autograf, fotografowali bryłę bursztynu niesioną na czele parady. Na zakończenie wykonano wspólne zdjęcie Gdańszczan.

Na pomysł parady wpadli zastępca dyrektora kaliskiego muzeum Lechosław Ochocki i koordynator Prezydenta Gdańska ds. bursztynu Robert Pytlos. "Wszystko zagrało idealnie, choć to był nasz debiut. Nawet pogoda dopisała." – twierdzą zgodnie obaj urzędnicy i dodają, że mają już pomysł na następną bursztynową paradę. Jej organizatorami byli: Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, "Plama" Gdański Archipelag Kultury i IV Liceum im. Ignacego Paderewskiego w Kaliszu.