Od czasu spadku zainteresowania polskimi wyrobami z bursztynu bałtyckiego w Chinach producenci długo nie mogli się zdecydować, czyje oczekiwania wzornicze chcą teraz zaspokajać. Ostatecznie uznali, że warto postawić na dobrej jakości ponadczasową biżuterię – i taką będą oferować na najbliższej edycji targów AMBERMART.

Nowoczesna biżuteria z bursztynem o ponadczasowym wzornictwie – taki właśnie kierunek rozwoju wytyczyło sobie wielu ze 190 wystawców, którzy wezmą udział w 20. edycji Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii AMBERMART. Od momentu odczuwalnego spadku zainteresowania polskimi wyrobami z bursztynem w Państwie Środka i w efekcie stabilizowania się cen na niższym poziomie branża bursztynnicza ma nadzieję na powrót klientów z tradycyjnych rynków zbytu, głównie Europy i USA. Wiele wskazuje na to, że przełom w czekaniu właśnie powoli następuje: „Rynek bursztynu jest zupełnie nieprzewidywalny, więc trudno odgadnąć nawet najbliższą przyszłość. Miejmy nadzieję, że odczuwalny trend wzrostowy zamówień z krajów europejskich i USA będzie się w przyszłości umacniał. Mnie najbardziej cieszy fakt, że nastąpił widoczny odwrót od wzornictwa dedykowanego rynkom azjatyckim na rzecz europejskiego i polskiego, w którym jesteśmy niedoścignieni, i które powinniśmy jako najlepszą wizytówkę branży na świecie” – twierdzi Aleksander Gliwiński, twórca biżuterii unikatowej.

Zwrot w kierunku klasycznej i nowoczesnej stylistyki inspirowanej europejskim DNA wzornictwa z pewnością korzystnie wpłynie na różnorodność wyboru biżuterii z bursztynem. „Spodziewamy się, że odzew odbiorców, kupców i kolekcjonerów z Europy pomoże odbudować zainteresowanie współczesnym designem i wskaże kierunek ewolucji branży atrakcyjny również dla klientów w Chinach, którzy po okresie intensywnych zakupów popularnych w buddyjskiej tradycji wzorów i motywów dekoracyjnych oraz określonego sortu bursztynowego surowca ponownie zwrócą uwagę na ofertę firm i projektantów odwołujących się do międzynarodowego stylu” – zapowiada prof. Sławomir Fijałkowski, wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i kurator targów AMBERMART. Zdaniem Ewy Rachoń, dyrektora targów AMBERMART, wystawcy są bardzo dobrze przygotowani na spotkania z kupcami, a nowoczesne wzornictwo ich biżuterii inspirowanej aktualnymi trendami znajdzie zwolenników w wielu krajach.

Jakiej biżuterii możemy się więc spodziewać? Wykonanej przy użyciu nowoczesnych technologii, zgodnej z aktualnymi trendami w modzie i biżuterii, ale też będącej wyrazem emocji autora i jego wyczucia piękna. Współczesnej w charakterze i lekkiej w formie. Łączącej bursztyn już nie tylko z „tradycyjnym” srebrem, ale i ze złotem, diamentami i innymi materiałami szlachetnymi, jak również z całą gamą elementów nieszlachetnych, takich jak plexi czy drewno. Ale przede wszystkim atrakcyjnie zakomponowanej i ciekawej wizualnie.

 

AMBERMART 2019
29-31 sierpnia 2019
AMBEREXPO Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, Gdańsk
www.ambermart.pl