Laureaci Bursztynowej Róży: (od lewej) Małgorzata Osuch, Jadwiga Czartoryska i Tomasz Osuch

Międzynarodowym Targom Biżuterii Złoto Srebro Czas w Warszawie towarzyszyły bursztynowe wydarzenia: wystawy, nagrody oraz goście.

W uroczystości otwarcia targów wzięły udział Ambasadorki Bursztynu Monika Richardson i Lidia Popiel. Jednym z ważniejszych wydarzeń było wręczenie Bursztynowej Róży dla Małgorzaty i Tomasza Osuchów z Fundacji Spełnionych Marzeń. „Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę przekazać Bursztynową Różę właśnie Państwu Osuchom” – powiedziała Jadwiga Czartoryska, składając na ich ręce to wyjątkowe wyróżnienie, przyznawane w imieniu środowisk skupionych wokół targów. „Jesteśmy niezmiernie dumni, że możemy otrzymać tę Różę i postaramy się nie zawieść tego zaufania” – nie kryła wzruszenia Małgorzata Osuch, podkreślając zaangażowanie jej dwóch poprzedniczek Marii Kaczyńskiej i Jadwigi Czartoryskiej w działalność na rzecz potrzebujących.

„Warszawa jest niezmiennie od lat ważnym miejscem prezentacji dla przedstawicieli branży bursztynniczej i w działaniach promocyjnych znakomicie uzupełnia Gdańsk” – napisał w liście do organizatorów targów Złoto Srebro Czas Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, który już po raz czwarty objął imprezę patronatem. Życząc udanych targów, prezydent podkreślił, że działania promocyjne dla bursztynu podejmowane w Warszawie są w Gdańsku „dostrzegane i doceniane”. List został odczytany przez koordynatora ds. bursztynu Roberta Pytlosa. 

Akcent bursztynowy – głównie za sprawą laureata – miała uroczystość wręczenia Medalu św. Eligiusza wraz z przyznaniem tytułu Bursztynnika Roku Adamowi Pstrągowskiemu, prezesowi zarządu S&A SA. Przedstawiając jego zasługi, cechmistrz Cechu Złotników, Jubilerów i Pokrewnych Zawodów Janusz Kowalski powiedział: „Rozwinął rzemiosło, złotnictwo i bursztynnictwo na najwyższe szczyty, jego wzornictwo jest niepowtarzalne i nowe. To jeden z nielicznych, którzy otworzyli szkołę kształcącą młodych adeptów złotnictwa i bursztynnictwa, prowadzi także szeroką działalność charytatywną”. Odbierając dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Adam Pstrągowski zapewnił, że to wyróżnienie będzie go mobilizowało do dalszego działania.

Nie jest to jednak ostatnie wyróżnienie za „bursztynowe dokonania”. Kapituła przyznająca Nagrodę Ministra Gospodarki za Najlepszy Wyrób na Targach Złoto Srebro Czas postanowiła wyróżnić Fundację Gdańską, Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta UM w Gdańsku oraz Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu za Paszport Bursztynowy, który popularyzuje wiedzę o bursztynie bałtyckim jako polskiej specjalności eksportowej i poprzez certyfikowanie wyrobów buduje zaufanie klienta do wyrobów wykonanych ze „złota Północy” oraz walczy z imitacjami. W imieniu Fundacji Gdańskiej i Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta dyplom odebrała Lidia Popiel, w imieniu Izby – jej wiceprezes Roman Oziębły.

Na targach Złoto Srebro Czas ponad 30 wystawców prezentowało bursztynowe wyroby – biżuterię oraz przedmioty użytkowe zdobione tym kamieniem. Dominowały wyroby masowe: sznury korali i drobna biżuteria w srebrnych oprawach. Przykładów nowoczesnego wzornictwa zgodnego z trendami mody i gustem odbiorców nadal jest w Warszawie zbyt mało. Z mozołem budowany wizerunek bursztynu jako nowoczesnego kamienia ratowały indywidualne prace w Galerii Projektantów oraz wystawa członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych „Nasz bursztyn” towarzysząca wystawie „Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu”.