plzh-CNenetdelvltnorues
13 czerwca zakończyła się trzecia edycja Letnich Targów Trendów Jubilerskich i Zegarkowych Jubinale 2010 zorganizowanych przez Polską Biżuterię.

Wystawcy i kupcy

Większość klientów przyjechało z południowych miast Polski, jak również krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii. Potwierdziła się tendencja zauważalna już podczas wcześniejszych edycji Jubinale, że część kupców nie dociera na targi do Gdańska ani do Warszawy. Niemniej jednak, jak przyznaje większość wystawców, o ile można było liczyć na obecność stałych kontrahentów, o tyle nie udało im się nawiązać nowych kontaktów handlowych. Jednej z przyczyn tego stanu rzeczy upatruje się w skutkach powodzi – u naszych południowych sąsiadów zostały one wyolbrzymione a dotknięta nimi część kraju określona jako nieprzejezdna. Czy i w jakim stopniu te informacje mogły zaważyć na przyjeździe potencjalnych klientów?

Tegoroczna edycja targów przyciągnęła w sumie 132 wystawców z Polski, Czech, Węgier, Niemiec, Danii, Włoch, Sri Lanki, Izraela, Litwy i Rumunii. Niewątpliwym sukcesem frekwencyjnym było zarejestrowanie pierwszego dnia jeszcze przed południem rekordowej liczby kupców: ponad 600! Te optymistyczne statystyki na rozpoczęciu i zapowiadająca się pozytywnie frekwencja odwiedzających mogłyby wskazywać, iż targi będą udane, gdyby nie brak klimatyzacji w halach targowych i upał na zewnątrz. Niestety poskutkowało to ekspresowymi zakupami, przekładaniem spotkań na inny termin i szybkim opuszczaniu terenów targowych.

Oferta targów i organizacja

Oferta targów była mocno zróżnicowana: od biżuterii ze złota i srebra, biżuterii z diamentami i kamieniami szlachetnymi, pereł, biżuterii modowej, aż po biżuterię z bursztynem, którą prezentowało 32 wystawców z Polski i Litwy. Z punktu widzenia firm bursztynniczych, najważniejszą imprezą handlowo-wystawienniczą pozostaje nadal Amberif w Gdańsku, jednak, jak przyznają, również na Jubinale pojawiają się ważni klienci, dlatego wielu z nich zapowiada swoją obecność w Krakowie również w przyszłym roku. Całości dopełniała oferta techniczna, systemów zabezpieczeń dla sklepów jubilerskich, opakowań i akcesoriów.
Organizacyjnie – pomijając dotkliwy w tym roku brak klimatyzacji – targi mają wiele do zaoferowania. Wystawcy podkreślają duże zaangażowanie ze strony organizatorów, którzy z roku na rok otrzymują coraz to wyższe noty w tej dziedzinie.

Atrakcje targów

Jak co roku, targom towarzyszyły seminaria, pokazy mody i konkurs Trend Skaut, którego celem jest promowanie i wspieranie młodych artystów. Jego tegoroczną laureatką została Agata Krzyżanowska, absolwentka Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi.
Biżuterię swą tworzy przede wszystkim ze srebra i materiałów roślinnych, jak również z korala, nieoszlifowanego bursztynu i lawy wulkanicznej. Prezentowana ona była na stoisku autorki w ramach platformy Trendy Projektantów oraz podczas organizowanych pokazów biżuterii i mody. Pokazy odbyły się ponadto z udziałem biżuterii projektanta Marcina Giebułtowskiego, artysty plastyka Arka Wolskiego oraz kryształowych kreacji firmy Corundum. Organizatorem pokazów była międzynarodowa agencja modelek RORES MODELS z Krakowa.