plzh-CNenetdelvltnorues
W dniach 28 – 30 sierpnia (czwartek – sobota) na terenach Międzynarodowych Targów Gdańskich odbędzie się 9. edycja Międzynarodowych Targów Bursztynu Ambermart. W imprezie udział weźmie około 140 wystawców z Polski oraz z zagranicy. Będą to przede wszystkim producenci i projektanci biżuterii bursztynowej oraz biżuterii złotej i srebrnej.

W tym roku po raz pierwszy targi te przez 3 dni będą otwarte dla publiczności. Decyzja ta została podjęta na spotkaniu Rady Konsultantów targów Amberif w maju br. jako wynik całkowitego zamknięcia targów Amberif dla publiczności (pisaliśmy o tym: 4 dni targów Amberif)

Organizator – Międzynarodowe Targi Gdańskie – przygotował ciekawy program imprezy. Oczywiście nie zabraknie w nim stałych punktów, takich jak: Laboratorium Bursztynu, Muzeum Inkluzji w Bursztynie, Galeria Projektantów, Galeria Sztuki z malarstwem, rysunkiem, grafiką i ceramiką trójmiejskich artystów czy konkurs dla publiczności na najładniejszy komplet biżuterii z bursztynem. W czasie Ambermartu będzie miała miejsce premiera książki wydanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników „Top Amber” pod redakcją dr. hab. Sławomira Fijałkowskiego. Bogato ilustrowany album będzie pierwszą próbą podsumowania rozwoju wzornictwa bursztynniczego w ostatnich latach. Zawiera ona m.in. zdjęcia prac nagrodzonych w konkursach Amberif Design Award (Elektronos) i Mercurius Gedanensis, zdjęcia z pokazów mody na towarzyszącej targom Amberif Gali Mody i Bursztynu oraz najnowszych trendów we wzornictwie firm i projektantów zajmujących się bursztynem.

Targom towarzyszyć będą dwie wystawy. Pierwsza z nich to „Poławiacze Bursztynu”, na którą składają się zrekonstruowane historyczne i współczesne stroje poławiaczy wraz z ekspozycją fotograficzną poświęconą poławianiu bursztynu autorstwa Eryka Popkiewicza oraz obrazy inspirowane Bursztynowym Wybrzeżem Pauliny Binek, znanej projektantki biżuterii (pisaliśmy o tej wystawie: Wernisaż wystawy „Poławiacze bursztynu”). Wieczorem pierwszego dnia targów w Muzeum Bursztynu odbędzie się finisaż tej wystawy, a nastrojowe, średniowieczne mury dziedzińca Muzeum Bursztynu staną się oprawą do pokazu mody przygotowanego przez Paulinę Binek i Joannę Mierzejewską. Wieczorem drugiego dnia targów w sopockim Krzywym Domku będzie miał miejsce wernisaż wystawy fotogramów autorstwa Barbary Gronuś-Dutko pt. „Na Planecie Jantar”. Oprawę muzyczną wystawie zapewni Iwona Jędruch. Po wystawie po raz kolejny kupcy i wystawcy zintegrują się w sopockim klubie Sfinks.

Honorowy patronat nad targami sprawują: Ministerstwo Gospodarki, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu oraz Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Bursztynowy Portal amber.com.pl jest patronem prasowym targów Ambermart.

Więcej informacji:
Ambermart

Na podstawie materiałów prasowych