Dynamiczna, awangardowa, zaskakująca – taka była Gala GDAŃSK AMBER LOOK jewellery & style, wieńcząca 26. edycję targów Amberif. To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie modowe, które ma nie jednego, ale dwóch głównych bohaterów: modę i biżuterię. A dokładniej: modę i bursztyn – wyjątkowy i piękny kamień.

„Najważniejszym celem Gali jest rozbudzenie miłości do bursztynu w młodym pokoleniu, które dotychczas postrzegało go głównie przez pryzmat stereotypów. Dlatego tegoroczne kolekcje były nowoczesne, dynamiczne, awangardowe, zaskakujące – od mody ulicznej, poprzez instalacje, po stroje wieczorowe” – podsumował Michał Starost, dyrektor artystyczny GDAŃSK AMBER LOOK.

W tym roku efekty artystycznej współpracy zaprezentowało siedem duetów utalentowanych projektantów: Danka Czapnik & Katarzyna Konieczka (MAD DOLL); Marcin Bogusław & Marcel Iwański (NEW WAVE); Sława Tchórzewska & Patryk Wojciechowski (LO(S/V)ERS); Dorota Cenecka & Dominika Czarnecka (IDYLLA); Ireneusz Glaza & Paweł Węgrzyn (AMBER & DIAMONDS); Danka Kruczkowska & Aneta Larysa Knap (GOLD); A2 Anna Węsierska & Olga Ziemann (SILK & AMBER EUPHORIA).

„Gala to dla projektanta – i mody, i biżuterii – to wyjątkowa okazja, by zaszaleć artystycznie: jedynym ograniczeniem jest własna wyobraźnia. Dlatego na wybiegu pojawiają się wyjątkowe projekty, emanujące świeżością, nieoczywiste i zaskakujące, które zachęcają, by się nimi inspirować także w życiu codziennym” – powiedziała Dorota Cenecka. A jako że uczestników Gali obowiązuje bursztynowy dress code, źródeł inspiracji było jeszcze więcej!

Na wybiegu dominowały kolekcje bardzo ekspresyjne, czasem wręcz awangardowe, przyciągające uwagę zestawieniami różnych kolorów, kształtów i faktur, wzorowane na motywach rodem z kina science-fiction i… Stoczni Gdańskiej. Nie zabrakło artystycznych odwołań do rodzimego folkloru, który – przefiltrowany przez wyobraźnię twórców – nabrał zupełnie nowego, nowoczesnego wyrazu, jak i do inspiracji dalekimi kulturami, które dzięki zestawieniu z polskim bursztynem stały się jakby bliższe. Znalazło się miejsce również dla klasyki w eleganckim wydaniu – zachwycającej prestiżowymi materiałami i krojami w zestawieniu z luksusową  biżuterią.

Projektanci po raz kolejny udowodnili, że biżuteria z bursztynem jest nowoczesna i zdobi niezależnie od wieku, płci, poczucia estetyki czy preferowanego stylu w modzie.

materiał prasowy