plzh-CNenetdelvltnorues

Nielegalne wydobycie bursztynu na Ukrainie waha się od 70 do 350 ton rocznie, podczas gdy legalnie wydobywa się tylko 2,5 tony surowca. Gabinet Ministrów na polecenie prezydenta przygotował pakiet projektów, które zalegalizują wydobycie i ograniczą wywóz surowca.

W dn. 29 września br. Gabinet Ministrów Ukrainy zatwierdził pakiet projektów ustaw, które mają na celu usprawnienie działalności wydobywczej bursztynu. Zmiany obejmują w szczególności zniesienie procedur dodatkowego zatwierdzania pozwoleń na grunty przez odpowiednie rady obwodowe oraz sprzedaż pozwoleń w drodze otwartych aukcji elektronicznych. Rozważane jest także obniżenie podatków z 25 do 15% dla osób zajmujących się wydobyciem surowca. „Chcemy stworzyć dodatkowe zachęty ekonomiczne dla osób, które są gotowe zalegalizować swoją działalność związaną z wydobyciem bursztynu” – zapowiedział minister do spraw energii i środowiska Ołeksij Orżhel.

Rządowe projekty mają szansę trafić na podatny grunt, zwłaszcza że sami poszukiwacze już od dłuższego czasu postulowali zmiany, by nie musieli płacić haraczu i mogli zostać objęci ochroną prawną. Wielokrotnie organizowali oni blokady dróg, by w ten sposób zwrócić uwagę władz państwowych na problem nielegalnego wydobycia, którego czują się nie beneficjentami, ale ofiarami. „Większość z nas jest przekonana, że zalegalizowanie wydobycia bursztynu znacznie ułatwiłoby nasze życie. Co prawda musielibyśmy odprowadzać podatki, ale nie musielibyśmy dzielić się zyskami z policją, urzędnikami czy mafią. Jednak państwo nie słyszy naszych postulatów, bo zarabianie na nas, kopaczach, zbyt wielu osobom zwyczajnie się opłaca. Do tego ci, którzy są w Kijowie, próbują odebrać nam bursztynodajną ziemię” – tłumaczył jeden z nich w rozmowie z portalem vesti.ua w lipcu br.

Sprawa nabrała przyspieszenia po wizycie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Żytomierzu, gdzie zapowiedział, że „wszystkie osoby zaangażowane w nielegalne wydobycie bursztynu na Ukrainie zostaną ukarane”. Prezydent nakazał też zwolnienie m.in. funkcjonariuszy policji w 9 okręgach i przywódców Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w obwodzie rówieńskim, wołyńskim i Żytomierzu ze względu na ich zaangażowanie w proceder nielegalnego wydobycia. Zełenski wezwał także Gabinet Ministrów do sporządzenia i przedłożenia Parlamentowi projektów ustaw dotyczących legalizacji wydobycia bursztynu do 1 października 2019 r.

Zdaniem Marii Repko, zastępcy dyrektora wykonawczego Centrum Strategii Gospodarczej Ukrainy, z powodu nielegalnego wydobycia bursztynu, wycinki lasów i hazardu państwo traci co najmniej 400 milionów dolarów rocznie. Nielegalne wydobycie bursztynu waha się od 70 do 350 ton rocznie, podczas gdy legalnie wydobywa się tylko 2,5 tony surowca. Nowe przepisy mają nie tylko zalegalizować wydobycie, ale też zahamować wywóz surowca zagranicę.

Źródło: vesti.ua; president.gov.ua; rada.gov.ua