plzh-CNenetdelvltnorues

Jak opowiedzieć osobom niewidomym o pięknie bursztynu? Z myślą o nich Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie stworzyło specjalną książkę dotykową, dzięki której mogą „zobaczyć” wybrane fragmenty ekspozycji i poznać historię tego kamienia opisaną alfabetem Braille’a.

„Słońce w dłoniach” – taki tytuł nosi ta niezwykła książka, która na 26 stronach opowiada historię bursztynu. Opowieści o jego pochodzeniu, wydobyciu i przetwarzaniu zostały zapisane przy użyciu znaków alfabetu Braille’a. Uzupełniające je ilustracje są reliefowe. „Trójwymiarowe obrazy dają osobom niewidomym możliwość poczucia, jaki naturalny bursztyn jest w dotyku, i zrozumienia, czym są wtrącenia, jak również poznania wyjątkowej sztuki bursztynniczej” – przekonują pomysłodawcy.

Kaliningradzkie Okręgowe Muzeum Bursztynu wydało 5 egzemplarzy książki dotykowej „Słońce w dłoniach” we współpracy z Nowosybirską Regionalną Biblioteką Specjalistyczną dla osób niewidomych i niedowidzących. Pierwsze lekcje z jej wykorzystaniem odbyły się w styczniu. „Korzystanie z reliefu i narzędzi komunikacji wizualnej jest światowym trendem. Wystarczyło zastosować kilka przemyślanych rozwiązań, by dzięki tej książce ​​edukacja i wartości kulturowe stały się bardziej dostępne dla dziesiątek tysięcy dzieci niepełnosprawnych wzrokowo” – podsumowują pomysłodawcy.