plzh-CNenetdelvltnorues
Ewa Rachoń odebrała Brązowy Krzyż Zasługi od Polskiej Izby Przemysłu Targowego

Komisarz targów Amberif i Ambermart Ewa Rachoń została uhonorowana przez Polską Izbę Przemysłu Targowego Brązowym Krzyżem Zasługi za jej szczególny wkład w rozwój  przemysłu targowego w Polsce.

„Jedno jest pewne: Amberif jest rozpoznawalny i cieszy się zawodowym uznaniem organizatorów innych targów, a to jest zasługa wszystkich organizacji i osób z branży, które poświęcają swoją wiedzę i czas na rozmowy o trudnych bieżących sprawach i o planach na przyszłość. Wszystkim konsultantom, organizacjom, współpracującym instytucjom naukowym i kulturalnym za to bardzo dziękuję. Mam nadzieję, że każdy kto otarł się o robocze kulisy targów, ma satysfakcję z uczestniczenia w ważnym i kształtującym przyszłość branży jubilersko-bursztynniczej projekcie” – powiedziała laureatka.

Ewa Rachoń jako komisarz Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif i Międzynarodowych Targów Bursztynu Ambermart miała bardzo duży wpływ na rozwój tych dwóch imprez, które obecnie są najważniejszymi platformami prezentacji i promocji wyrobów z bursztynu bałtyckiego i ich producentów na świecie, jak również samego bursztynu bałtyckiego (seminaria, pokazy mody, konkursy międzynarodowe). Targi mają również ogromne znaczenie dla rozwoju branży bursztynniczej: tylko na Pomorzu zatrudnionych jest obecnie ponad 5 tys. osób (wedle szacunków Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników – MSB). Obecnie Amberif odwiedza ponad 1000 zagranicznych kupców z 56 krajów i jest to jedyna pomorska impreza, która uzyskała kwalifikację do UFI – Międzynarodowej Federacji Organizatorów Targów.

Warto podkreślić również, że Ewa Rachoń aktywnie działa w organizacjach środowiskowych (członek-założyciel MSB, w latach 2003-2011 wiceprezes), uczestniczy w projektach mających na celu certyfikację i nazewnictwo bursztynu bałtyckiego oraz w pracach MSB  na rzecz Międzynarodowej Organizacji Kamieni Kolorowych (ICA) współtworząc publikacje o bursztynie bałtyckim. Jest członkiem Światowej Rady Bursztynu – obecnie powołana na 3 kadencję. Za zaangażowanie w promocję bursztynu bałtyckiego otrzymała m.in. tytuł Bursztynnika Roku 2002 i Medal Prezydenta Miasta Gdańska (2013). W październiku br. została wyróżniona przez marszałka województwa pomorskiego za popularyzację dziedzictwa bursztynowego i wzornictwa.

Serdeczne gratulacje!