plzh-CNenetdelvltnorues
Halina Słojewska i Wojciech Kalandyk

„Bursztynowe Usta to nagroda dla tych, którzy chcą i mają odwagę mówić o ważnych ludziach, rzeczach i tematach. Jak Halina Słojewska, która nie tylko stworzyła wspaniały teatr słowa, ale także zarówno w słowach, jak i czynach daje świadectwo historii” – powiedział Wojtek Kalandyk, fundator nagrody.

Okazją do uhonorowania Haliny Słojewskiej, aktorki Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Nagrodą Bursztynowych Ust  była promocja książki „Marian Kołodziej. Teatrum vitae” o jej nieżyjącym od czterech lat mężu, wybitnym scenografie teatralnym i filmowym. „Znają ich i kochają wszyscy w Gdańsku. My spotkaliśmy się przy organizacji święta ulicy Mariackiej. Jako że przy tej uliczce mieszkał również Marian Kołodziej, od czterech lat stałym punktem programu imprezy jest Przedproże Teatralne, w ramach którego Halina Słojewska czyta poezję. Teraz nadszedł czas, by jej za to wszystko adekwatnie pięknie podziękować” – podsumowała Ewa Rachoń, dyrektor targów Amberif i Ambermart oraz współorganizator święta ulicy Mariackiej. A Wojtek Kalandyk dodał: „Dzięki niej, strażnicze spuścizny po Marianie Kołodzieju, dowiadujemy się wiele na temat jego mocno uwikłanego w historię życia oraz niezwykłych dokonaniach artystycznych. I właśnie temu celowi ma służyć nasza nagroda: by mówić światu o naprawdę ważnych ludziach, rzeczach oraz wydarzeniach”.

257 2

Nagroda Bursztynowych Ust przyznawana jest od 4 lat, a w gronie jej dotychczasowych laureatów jest osiem osób: działaczka opozycyjna z czasów PRL Henryka Krzywonos – za odwagę w wypowiadaniu sądów, sędzia Barbara Skrobańska – za działalność społeczną, oraz za pomoc potrzebującym dzieciom: dziennikarka Agata Młynarska, rzecznik praw dziecka Marek Michalak, Jolanta Kwaśniewska, onkolog Elżbieta Starosławska, przedsiębiorca Janusz Hirsch, Stanisław Kalicki z Fundacji Już pomagam. Pomysłodawcą nagrody jest Wojciech Kalandyk, właściciel firmy Art7, a za projekt i wykonanie odpowiedzialny jest Maciej Rozenberg. Warto podkreślić, że każde Bursztynowe Usta – w formie naszyjnika, broszki czy statuetki – projektowane są indywidualnie i nie ma dwóch takich samych realizacji.