plzh-CNenetdelvltnorues
Mariusz Fatyga - 1. nagroda w konkursie PREZENTACJE 2013

Temat tegorocznej, 13. edycji Konkursu Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE, który brzmiał „Zużycie sztuki”, miał być inspiracją do głębszego zastanowienia nad określeniem „sztuka”, jej dewaluacją i przemijaniem, ale także próbą dotarcia do jej prawdziwej istoty. Jak się to udało?

„Konkurs pokazał, że młodzi twórcy biżuterii mają podobne problemy artystyczne oraz umiejętnie łączą biżuterię ze sztuką” – tak tegoroczną edycję PREZENTACJI podsumował prof. łódzkiej ASP Andrzej Szadkowski. Podkreślił, że zgłoszone prace były bardzo różnorodne i zawsze w odniesieniu do sztuki. „Liczył się problem artystyczny, wykonawstwo nie było najważniejszym kryterium. Dużo było naprawdę mądrych prac, a przemyślenia autorów niebanalne” – dodał. Wysiłki uczestników docenił także Paweł Kaczyński: „Temat wydawał mi się trudny, byłem ciekawy, jak uczestnicy sobie z nim poradzą. Ku mojemu pozytywnemu zaskoczeniu, udało im się to całkiem nieźle. Poziom prac był dość wyrównany: bez prac odrzuconych, ale też i bez ‘pewniaków’, czyli zdecydowanych faworytów. Stąd pewnie mój niedosyt: trochę mi zabrakło twórczej odwagi w interpretacji tematu” – podsumował Paweł Kaczyński.

Zadanie uczestnikom ułatwiało rozluźnienie ograniczeń regulaminowych: przedmioty zgłaszane do konkursu miały być wprawdzie biżuterią, ozdobą ciała, ale mogły być wykonane dowolną techniką i z dowolnych materiałów.

I NAGRODA: Mariusz Fatyga za pracę „Warszawa 1951”

Dwie realizacje: bransoleta i brosza wprost odpowiadają na temat konkursu. Zużycie sztuki zawiera cytat z obrazów historycznych i przywołuje je do drugiego życia. Harmonijne utworzenie mostu od dzieła poprzez fragmentaryczny cytat do zaprojektowania nowego przekazu artystycznego zwróciło uwagę jurorów i najbardziej przekonało do I nagrody.

II NAGRODA – Studio TT Anna Szewczyk-Ciesielska i Tomasz Kargul za pracę „Będziemy piękni jak dawniej, będziemy działać sprawniej”

Biały naszyjnik nagrodzony drugą nagrodą jest dziełem skompilowanym z fragmentów białej ceramiki, srebra i pereł o bardzo wyrafinowanej estetyce całości. Nowy obiekt z elementów zużytych w konwencji szlachetnego naszyjnika przekonał jurorów do tej nagrody.

III NAGRODA – Marta Rudnicka za pracę „Epilog”

Pierścień z różnych starych łańcuszków splatanych w dynamiczną bryłę z centralnie, statycznie usytuowaną dużą cyrkonią jest wyróżniającą się artystyczną propozycją autorską.

Wyróżnienia otrzymali:

- wyróżnienie GALERII OTWARTEJ: Jarosław Kolec za pracę „Wpinka – broszka szt. 1”
- wyróżnienie GALERII TRENDYMANIA: Iwona Nowicka za pracę „KILL KLIMT”  
- wyróżnienie firmy GALVANO AURUM: Michalina Owczarek za pracę „2 x pierścionek”
- wyróżnienie firmy ARMA: Agnieszka Hopkowicz za pracę „Sztuczki”
- wyróżnienie firmy GRAKO: Renata Korpas-Sutowicz za pracę „Broszka”
- wyróżnienie firmy MARKSTONE: Danuta Czapnik za pracę „Laleczki”
- wyróżnienie firmy RODENT: Aneta Fiodorow za pracę „Evviva l`arte – niech żyje sztuka”
- wyróżnienie firmy CORUNDUM: Małgorzata Podleśna-Zdunek za pracę „Gorset”.

Prace nadesłane na konkurs PREZENTACJE 2013 oceniło jury w składzie: prof. Andrzej Szadkowski – przedstawiciel Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, przewodniczący jury; Paweł Kaczyński – zeszłoroczny laureat konkursu Prezentacje, Joanna Bijok – przedstawiciel MCT; Jolanta Borowiec – dyrektor programowa Polsat Cafe oraz przedstawiciel Galerii Trendymania Iza Malczyk. Do wystawy zakwalifikowano 43 prace spełniające regulamin konkursu. Jury przyznało 3 nagrody oraz 8 wyróżnień.

Temat ma pozwolić na głębsze potraktowanie określenia „sztuka”, zarówno w wynikającym z tytułu oczywistym aspekcie jej dewaluacji, przemijania, wyeksploatowania czy wręcz fizycznego zużycia, jak i wszelkich przewrotnych interpretacji nawiązujące nie wprost do tematu konkursu. Często słowo „sztuka” jest nadużywane, przez odwrócenie funkcji, a być może zdjęcie jej z piedestału, chcieli byśmy dotrzeć do jej prawdziwej istoty, może nadać nowe życie czemuś co sztuką „było”.