plzh-CNenetdelvltnorues

Na okładce wydanego ostatnio albumu Jewelry Design dokumentującego osiągnięcia wybranych projektantów biżuterii widnieje Dragon – srebrny pierścionek z kryształem Swarovskiego autorstwa Jacka Ostrowskiego. Kolejne jego projekty, także z bursztynem, znajdziemy wewnątrz albumu.

„To niesamowite uczucie, kiedy ktoś gdzieś w Barcelonie znajduje album z biżuterią…. Dzwoni do mnie i mówi, że na okładce jest mój pierścień. Podskakuję wtedy z radości i jestem szczęśliwy. Tym bardziej, że jestem jedynym polskim projektantem, który znalazł się w tym albumie. To dla mnie prawdziwy zaszczyt i wielka radość. Dla takich chwil warto tworzyć…” – tak Jacek Ostrowski skomentował nieoczekiwaną dla niego samego wiadomość. „Jakiś czas temu pytano mnie o możliwość wykorzystania zdjęć moich prac w publikacji o biżuterii, ale  nie wiedziałem, co to za publikacja i na kiedy planowane jest jej wydanie. Aż tu nagle taka niespodzianka” – dodał.

Album prezentuje ponad 500 prac autorstwa 68 projektantów z tak różnych krajów, jak USA, Włochy, Turcja, Norwegia, Japonia i Polska, tworząc szerokie spektrum współczesnej biżuterii, podkreślając jej wyjątkowość i związki z miejscem pochodzenia, ale także pokazując koegzystencję stylu nowoczesnego z klasycznym. Zdaniem autora Natalio Martina, pojawienie się takich pojęć jak biżuteria artystyczna oraz autorska jest wiele mówiącym znakiem czasu, a biżuteria traktowana jest obecnie bardziej niż kiedykolwiek  jako kategoria sztuki. I to właśnie chce on udowodnić na kartach Jewelry Design – albumu, który już stał się źródłem inspiracji nie tylko dla designerów, ale i dla wszystkich zainteresowanych tą obecnie bardzo kreatywną dziedziną sztuki.

Jacek Ostrowski, absolwent Wydziału Wzornictwa przy Politechnice Koszalińskiej, wielokrotnie był doceniany za nowatorskie podejście do projektowania biżuterii. Zwłaszcza tej z bursztynem: zastosowanie tego kamienia w bardzo nowoczesnych, wręcz spektakularnych oprawach bardzo mocno wpłynęło na zmianę stereotypowego postrzegania biżuterii z bursztynem jako tradycyjnej i wprowadziło ją w XXI wiek, przemawiając do wyobraźni szerszego kręgu odbiorców, nie tylko wielbicieli bursztynu. Zestawiając ten słoneczny kamień z kolorowym akrylem projektant umocnił zarówno jego, jak i swoją pozycję w świecie mody: pierścionki z kolekcji Big Ring, w których połączył  kryształy Swarovskiego z akrylem, były prezentowane m.in. na okładce niemieckiego wydania magazynu Vogue.