plzh-CNenetdelvltnorues
Dejwis: bursztyn, złoto i diamenty

W ramach Targów Bursztynu Ambermart odbędą się warsztaty Bursztyn. Srebro & diamenty. Zdemokratyzowany luksus. Czy to nowa strategia w budowaniu wizerunku bursztynu?  

„To przede wszystkim próba poszerzenia wizerunku branży: chcemy pokazać, że jesteśmy nie tylko zagłębiem bursztynowym, ale przede wszystkim jubilerskim” – wyjaśnia cel tych warsztatów Ewa Rachoń, kierownik projektu targów Amberif i Ambermart. Skąd taki pomysł? „Branża bursztynnicza cierpi na niedostatek dobrej jakości surowca do produkcji biżuterii, a jego ceny rosną nadzwyczaj szybko. Powinniśmy wspólnie zastanowić się nad alternatywami dalszego rozwoju. Dzięki bursztynowi, oprawianemu zazwyczaj w srebro, polska branża jubilerska stała się rozpoznawalna na świecie – ten potencjał można wykorzystać  w szukaniu nowych rozwiązań. My chcemy zaproponować inne kamienie naturalne, które mają wszelkie szanse sprawdzić się w nowoczesnych zestawieniach – z bursztynem lub bez” – dodaje pani komisarz.

Pomysł połączenia bursztynu z diamentami nie jest niczym nowym, choć przykładów na takie zestawienie nie ma zbyt wiele. Przez długie lata uważano bowiem, że nie należy łączyć materiałów szlachetnych z nieszlachetnymi czy też tanich z drogimi. Obecnie te zasady dawno już odeszły do lamusa, a bursztyn stał się na tyle pożądanym i drogim kamieniem, że z coraz większym powodzeniem „rozpycha się” w najwyższym segmencie cenowym biżuterii. Dobrą pracę w zmienianiu wizerunku bursztynu jako kamienia taniego i pospolitego wykonują zagraniczni twórcy (rodzimi niestety nie mają aż takiego przebicia), m.in. Michael Zobel czy Barbara Westwood, którzy – urzeczeni pięknem kamienia – nie wahają się oprawiać go w najszlachetniejsze kruszce i łączyć z najszlachetniejszymi kamieniami, tworząc unikaty i niewiarygodne arcydzieła.  „Tak naprawdę bursztyn wcale nie potrzebuje diamentów, by go dowartościować. Sam w sobie jest wyjątkowo pięknym, unikatowym kamieniem, czego nie można powiedzieć np. o diamentach. Przez wiele lat był deprecjonowany, teraz nadszedł czas, by zajął należne mu miejsce w świecie biżuterii” – twierdzi Mariusz Gliwiński, projektant biżuterii, który na tym seminarium opowie o łączeniu bursztynu z diamentami i kamieniami jubilerskimi. Projektantka Marta Hryc, absolwentka Wydziału Wzornictwa gdańskiej ASP, która wygłosi prelekcję Srebrna biżuteria z diamentami i kamieniami szlachetnymi – szansa dla kreatywnych, nie ma złudzeń co do diamentów: „To najbardziej pospolity kamień używany w biżuterii, który dziś funkcjonuje już bardziej w sferze symbolicznej”.

Ile czasu i pracy potrzeba, by bursztyn równie mocno co diament zawładnął sercami i umysłami kupujących…? 

Warsztaty Bursztyn. Srebro & diamenty. Zdemokratyzowany luksus
Targi Ambermart, Gdańsk
30.08.2013, godz. 11.00-14.00
wstęp wolny

W programie:

MARTA HRYC, ASP Gdansk Wydział Wzornictwa: Srebrna bizuteria z diamentami i kamieniami jubilerskimi – szansa dla kreatywnych
MARIUSZ GLIWINSKI, projektant: Łączenie bursztynu z diamentami i kamieniami jubilerskimi
STANISŁAW JACOBSON, jubiler: Diamenty nie takie straszne
MIROSŁAW BORUC, Instytut Marki Polskiej: Demokratyczny luksus – drogowskaz globalizacji: jak go ustawic na bursztynowym szlaku