plzh-CNenetdelvltnorues

Mamy do rozlosowania 10 egzemplarzy książek „Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem”. Dlaczego warto o nie powalczyć i jak to zrobić?

Jak to zrobić: przeczytać regulamin, być naszym fanem na FB i wysłać maila z tematem „Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem” (wraz z formułką o danych osobowych z regulaminu) na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 4 grudnia do godziny 12.

Dlaczego warto: Przede wszystkim dlatego, że książka jest wyjątkowym, choć subiektywnym,  podsumowaniem najważniejszych zjawisk i dokonań artystycznych oraz rzemieślniczych w dziedzinie obróbki bursztynu w centralnej i południowej Polsce od czasów prehistorycznych do dziś. Dowiemy się z niej, jakie bursztynowe eksponaty znajdują się  w wybranych polskich muzeach, poznamy dokonania twórców żyjących w 2. poł. XX w. oraz współcześnie. Szczególnie polecam przedostatni rozdział, w którym przybliżane są sylwetki wybranych współczesnych artystów plastyków, rzemieślników i projektantów: ich indywidualne traktowanie bursztynu, charakterystyczny styl oraz wkład w rozwój wzornictwa biżuterii z bursztynem. Znajdziemy tam wiele znanych i nieznanych (ale wartych poznania) nazwisk, takich jak m.in. Jacek Baron, Paweł Kaczyński, Andrzej Boss, Eugeniusz Salwierz, Jarosław Westermark czy Magdalena i Tomasz Stajszczakowie.

Książka powstała pod redakcją prof. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz z PAN Muzeum Ziemi i Wandy Gontarskiej, dyrektora targów Złoto Srebro Czas w Warszawie. Jest ona elementem większego projektu pod tym samym tytułem, obejmującego również wystawę pokazującą to, co tak ciekawie opisuje książka. Na wystawie „Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem” prezentowanej do maja 2013 r.  w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, prezentowane są bursztynowe eksponaty wypożyczone z wiodących polskich placówek muzealnych oraz kolekcji prywatnych.