plzh-CNenetdelvltnorues
Otwarcie wystawy polskiej biżuterii w Panjiayuan

„Cieszę się, że bursztyn jest promowany w Chinach, gdyż jest bardzo piękny i ciepły” – powiedziała Anna Komorowska podczas otwarcia wystawy biżuterii z bursztynu i krzemienia pasiastego wykonanej w pracowniach polskich twórców w Pekinie.

Na wystawie otwartej 31 maja w Panjiayuan – najpopularniejszym bazarze z antykami w Pekinie, który obok Muru Chińskiego i Zakazanego Miasta jest jednym z symboli tego kraju – została zaprezentowana przede wszystkim biżuteria wykonana z dwóch uchodzących za typowo polskie materiały: bursztynu i krzemienia pasiastego. Wzięło w niej udział 17 firm i projektantów, m.in. Art7, S&A, W.Kruk, Lewanowicz, Arek Wolski, Paweł Kaczyński, Dorota Kos, Marcin Zaremski, Cezary Łutowicz i Tomasz Stajszczak.  Otwarcie wystawy uświetnił pokaz mody z udziałem strojów zaprojektowanych przez Joannę Klimas, torebek firmy Batycki, obuwia marki Ryłko oraz wybranej biżuterii. Odbył się on w ogrodach ambasady polskiej w Pekinie, a wśród publiczności nie brakowało dziennikarzy, biznesmenów i dyplomatów z Chińskiej Republiki Ludowej.

„Zainteresowanie wystawą było bardzo duże, także ze strony mediów chińskich” – podsumowała Aleksandra Leo, zastępca dyrektora gabinetu prezydenta RP. I dodała: „Warto kontynuować dobre pomysły w promowaniu tego, co mamy najlepsze. Mamy już pewne wyobrażenie, jak my moglibyśmy to robić, ale na razie nie chciałabym jeszcze  o tym mówić”.