plzh-CNenetdelvltnorues
W grobowcu celtyckiej księżniczki znaleziono także ozdoby z bursztynu

Niemieccy archeolodzy odkryli pozostający przez około 2600 lat pod ziemią grobowiec celtyckiej księżniczki, w którym znaleziono m.in. biżuterię z bursztynu.

Grobowiec celtyckiej księżniczki z 6 wieku p.n.e. znaleźli niemieccy archeolodzy na antycznym osiedlu Heuneburg w Badenii-Wirtembergii latem ubiegłego roku, ale dopiero z końcem grudnia informacja ta została podana do wiadomości publicznej. Znaleziono w nim m.in. znaczne ilości wyrobów rzemieślniczych – w tym biżuterii – wykonanych ze złota, bursztynu, gagatu i brązu. Stan zachowania zarówno tych przedmiotów, jak i całego grobowca jest bardzo dobry, na podstawie jego bogatej zawartości badacze oceniają, że nigdy nie został splądrowany.

Dotychczas odkopano zaledwie część grobowca – ważący 80 ton blok o rozmiarach 7,5 x 6 metrów został przetransportowany za pomocą ciężkiego sprzętu do specjalnego laboratorium, gdzie w następnych miesiącach będą prowadzone dalsze badania nad tym wyjątkowym znaleziskiem. Ocenia się, że jest to najważniejsze odkrycie archeologiczne z czasów celtyckich w Badenii-Wirtembergii w ciągu ostatnich 32 lat , stanowiące krok milowy w rekonstrukcji zwyczajów ludności celtyckiej.

Od 2012 r. znalezisko to ma być eksponowane na specjalnej celtyckiej wystawie w Stuttgarcie. Zgodnie z prawem obowiązującym w landzie Badenia-Wirtembergia całość celtyckiego skarbu należy do państwa

Heuneburg nad Dunajem to najstarsza wczesnomiejska osada na północ od Alp i jednocześnie miejsce najbardziej znaczących archeologicznych znalezisk w Europie środkowej. Dotychczasowe badania nie pozostawiają wątpliwości, że to właśnie tutaj w okresie ok. 620 a 480 p.n.e. zlokalizowane były centra osadnicze, gospodarcze i polityczne późnej epoki żelaza, jak również siedziba wczesnoceltyckich władców, którzy utrzymywali rozległe kontakty sięgające Etrurii oraz greckich kolonii. Obecnie Heuneburg uchodzi za jedno z miejsc narodzin celtyckiej sztuki i kultury.