plzh-CNenetdelvltnorues
Art7 - kolia "Barok"

Reklamy świąteczne pełne są haseł zachęcających do zakupu i „idealnych” propozycji prezentów. Szkoda tylko, że tak mało wśród nich bursztynu. A oto nasze pomysły – spróbujemy przekonać, że bursztynowa biżuteria będzie oryginalnym i ciekawym prezentem!

Kto nie wierzy? Ciągle zbyt wielu... ;-( No dobrze, przekonajmy nieprzekonanych. Dziennikarz radiowy z Gdańska Włodzimierz Raszkiewicz powiedział kiedyś: „Wszyscy wiedzą, że miłość, by zakwitła, wymaga bliższego poznania i dotyku. Tak samo jest z miłością do bursztynu”. I ma absolutną rację! Wiele osób, które negują bursztyn, nigdy nie miało w ręku tej ciepłej, słonecznej bryłki, ani też nie zwróciło uwagi na nowoczesne i atrakcyjne wzornictwo bursztynowej biżuterii. A to wszystko przez stereotypy: mamy silnie utrwalone przekonanie na określone tematy i nawet nie staramy się tego zmienić. Jeśli jednak znajdziemy w sobie chęć, by łaskawszym okiem spojrzeć na bursztyn, możemy wiele zyskać.

Do zmiany poglądów na temat bursztynu przyznała się m.in. dziennikarka Monika Richardson: „Kiedy wkładam korale od Danuty Burczik-Kruczkowskiej, bez względu na okazję i otoczenie, budzą zachwyt. Reakcje zawsze są takie same: bursztyn? niemożliwe! Zresztą mi samej też się otworzyły oczy i zupełnie inaczej już ten kamień postrzegam.” Obecnie Monika Richardson jest honorowym Ambasadorem Bursztynu, a za swój cel na tym stanowisku uznaje zachęcenie Polek, by „były też chociaż odrobinę bliższe tej tajemnicy, którą bursztyn jest.”

Osoby związane z bursztynem są przekonane, że jest to magiczny kamień – kto raz zachwycił się jego pięknem, ten nie jest w stanie go zapomnieć. Przykładów na to jest wiele – posłużmy się tym Lidii Popiel, pierwszej honorowej Ambasador Bursztynu: „Wcześniej traktowałam bursztyn jako coś, co po prostu jest, z czego robi się ozdoby, ale dopiero jak zaczęłam bywać w Muzeum Bursztynu w Gdańsku, czytać fachową literaturę, interesować współczesnymi szlakami bursztynowymi, kiedy zobaczyłam inkluzje w bursztynie i dowiedziałam się, jak one powstają – moje dotychczasowe spojrzenie na bursztyn zupełnie się zmieniło!”. Choć już rok temu zakończyła się jej dwuletnia kadencja, nadal o nim pamięta, chętnie nosi i promuje, bierze udział w projektach z nim związanych. „Jak już raz zacznie się myśleć o bursztynie, to trudno się od tego uwolnić!” – twierdzi.

Otwórzmy się więc na bursztyn! Pozwólmy, by oczarował nas z jednej strony swoim blaskiem, ciepłem, magią, a z drugiej nowoczesnym, atrakcyjnym wzornictwem. Producenci, projektanci i artyści plastycy idą z duchem czasu i mody, umiejętnie czerpiąc inspiracje z obowiązujących w danym sezonie trendów, nie bojąc się realizacji własnych, często nietuzinkowych pomysłów, które czynią biżuterię z bursztynem wyjątkową. Bo unikatowa z całą pewnością już jest – nie ma bowiem w naturze dwóch takich samych kawałków bursztynu.