2. lutego w Gdańsku międzynarodowe jury pod przewodnictwem Naomi Filmer przyznało nagrody i wyróżnienia w konkursie Amberif Design Award.

Aż 121 prac nadesłano na tegoroczny Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award organizowany przez Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A. Swoje prace zgłosiło 96 autorów z 13 krajów: Finlandii, USA, Niemiec, Włoch, Kanady, Bułgarii, Serbii, Hiszpanii, Austrii, Belgii, Szwecji, Danii i Polski. Tak duża ich ilość jest w dwunastoletniej historii konkursu drugim wynikiem. Po raz kolejny polscy twórcy udowodnili, że dobrze rozumieją duszę bursztynu bałtyckiego. Bardzo obiecująco wypadli gdańscy przedstawiciele młodego pokolenia – z 10 prac studentów Pracowni Projektowania Biżuterii i Form Użytkowych Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku aż trzy zostały wyróżnione. Jest to pierwszy sukces uruchomionej w 2007 roku pracowni prowadzonej przez dr. Sławomira Fijałkowskiego.
Jury w składzie: Naomi Filmer – przewodnicząca jury (projektantka biżuterii, wykładowca Central St. Martins College of Art and Design), Ewa Zaremska-Czarny (artystka plastyk, projektantka biżuterii), Wilhelm Tasso Mattar (projektant biżuterii), prof. Andrzej Pniewski (architekt wnętrz, Wydział Architektury i Wzornictwa ASP Gdańsk), Mariusz Drapikowski (projektant biżuterii i obiektów złotniczych) nie bez sporów debatowało nad trafnością ujęcia tematu, jego interpretacjami i wartością artystyczną poszczególnych prac. W demokratycznym głosowaniu przyznano następujące nagrody oraz pozaregulaminowe wyróżnienia:


Nagroda Główna
w wysokości 10.000 zł ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza przyznana została Ewie Wędzikowskiej i Sebastianowi Koniczowi z Łodzi (praca oznaczona godłem 520317) za narracyjną i symboliczną interpretację hasła „Talizman”. Stworzyli oni bardzo osobisty obiekt biżuteryjny, który opowiada pewną historię. Jego elementy mnożą wartości symboliczne przez powiązanie intymnego, ręcznie napisanego listu z bursztynem, nieśmiertelnikami, wreszcie z fotografią. Razem elementy te składają się na obiekt poetycki lecz zarazem bardzo praktyczny – można go zawiązać lub zawiesić w dowolnym miejscu. Jest to klasyczna wersja talizmanu.Nagroda Bursztynowa
ufundowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników (2 kg bursztynu) przyznana została Janowi Wiszniewskiemu z Giżycka (praca oznaczona godłem 740703). W przeciwieństwie do pracy, która zdobyła nagrodę główną, wisiorek „F4 + alt” ma konotacje technologiczne. Klawisze wzorowane na klawiaturze komputerowej ukazują polecenie „WYŁĄCZ KOMPUTER” w znaczeniu opiekuńczym i duchowym. Dzięki wyglądowi nawiązującemu do prymitywnego totemu i krzyża, obiekt ten wchodzi w relację pewnego napięcia z technologią.

Nagroda Srebrna
ufundowana przez firmę YES Biżuteria (3 kg srebra) trafiła do Fabrizio Tridenti z Vasto we Włoszech (praca oznaczona godłem 030664). Autor otrzymał nagrodę za obiekt, który daje najszersze możliwości interpretacyjne spośród nagrodzonej trójki. Obiekt ów składa się ze znalezionych elementów noszących ślady upływu czasu. Małe bryłki bursztynu osadzono w zardzewiałym blaszanym pudełku, które mieści własną historię i tajemnicę. Pudełko to odnosi się do starożytnego rzymskiego zwyczaju trzymania figurek przodków oraz do rzymskich bożków strzegących gospodarstwa domowego, lecz jest również echem surowych i magicznych rzeźb-pudełek Josepha Cornella.
Jury postanowiło przyznać także 4 pozaregulaminowe wyróżnienia odnoszące się do skojarzeń, jakie przywołuje hasło „Talizman”:
- Iwona Piotrowska z Łodzi (praca oznaczona godłem 240996) – za figuratywność;
- Marta Flisykowska z Gdyni (praca oznaczona godłem 080285) – za technologię;
- Anna Koczyk z Karczewa (praca oznaczona godłem 300181) – za duchowość;
- Paweł Szott z Gdańska (praca oznaczona godłem 160584) – za rzeźbiarskość.

Do publikacji w katalogu targów Amberif 2008 oraz na wystawę jury zakwalifikowało 19 prac następujących autorów:
Daniel Orłowski (Puck, Polska) 020422
Anna Chechlińska (Gdynia, Polska) 022385
Emilia Woźniak (Olkusz, Polska) 050804
Klementyna Pielaszkiewicz (Gdańsk, Polska) 070877
Aleksandra Nieświec (Tychy, Polska) 100570
Anna Barlik (Warszawa, Polska) 121926
Angelina Stoykova (Warna, Bułgaria) 132186
Karolina Bik (Mucharz, Polska) 140414
Joanna Babiarz (Grodzisk Maz., Polska) 160479
Małgorzata Kalińska (Szczecin, Polska) 230663
Fabrizio Tridenti (Vasto, Włochy) 240862
Anna Turaj (Tarnobrzeg, Polska) 281172
Joanna Dumanowska (Gdańsk, Polska) 335682
Michalina Owczarek (Łódź, Polska) 480139
Andrzej Mroziński (Warszawa, Polska) 513824
Wacław Kupiec (Katowice, Polska) 561031
Paulina Binek (Gdańsk, Polska) 699669
Maria Kołodziejczyk (Gdańsk, Polska) 821030
Dorota Wietrzyk (Łódź, Polska) 840405

Elektronos jest obecnie najbardziej konceptualnym i eksperymentalnym konkursem związanym z bursztynem. Prace konkursowe mają postać kwadratowych plansz z projektem, rysunkiem lub zdjęciem gotowego obiektu. Wystawa nagrodzonych i wyróżnionych prac odbędzie się podczas marcowych targów Amberif na antresoli hali bursztynowej, prace zostaną także wydrukowane w katalogu targowym. Wręczenie nagród będzie miało miejsce tradycyjnie podczas uroczystej Gali Mody i Bursztynu.

Foto: Michał Kosior