Słowo skarb – w różnych językach mające te same konotacje – to temat tegorocznego 25. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award. Temat do przemyślenia na czas pandemii, kiedy bardziej niż kiedykolwiek zdajemy sobie sprawę z tego, co jest dla nas prawdziwym skarbem.

Szczególnie dziś wiemy najlepiej, jak drodzy są nam nasi bliscy. Sercem i myślami jesteśmy z najdroższymi nam osobami, zwłaszcza w tych niebezpiecznych czasach. Towarzyszy nam nasza biżuteria – również jako swoisty skarb noszony bezpośrednio na skórze.

Zwracając się do naszych najbliższych i określając biżuterię, używamy tych samych słów. Biżuteria z bursztynem wywodzi się bezpośrednio z natury i daje uczucie ciepła na skórze. Bursztyn z lekkością emanuje ciepło, które nam służy. Jednocześnie łączy on w sobie także inne właściwości lecznicze. W Polsce o biżuterii mówi się „skarb”, co jest również czułym określeniem osób, które kochamy. We Francji „bijou” to cenny przedmiot przeznaczony do noszenia na sobie. A „bijoux” to nasze bratnie dusze, dzięki którym życie nabiera wartości. „Schatz” w Niemczech to ktoś, kto siedzi na naszej kanapie i z kim dzielimy się pomysłami, nadziejami i odczuciami. A jednocześnie „Schatz” to przedmiot noszony dla ozdoby naszego ciała. W kulturach anglojęzycznych słowo „treasure” również ma wiele znaczeń. Chcemy zazdrośnie skrywać skarb przed oczami innych, a jednak chodzimy ulicami ręka w rękę z naszymi najdroższymi skarbami. Wraz z ukochanymi cieszymy się życiem i nosimy biżuterię. Biżuteria, miłość i życie należą do siebie nawzajem – uczcijmy je wszystkie razem!

Barbara Schmidt, kuratorka konkursu


Temat „Skarb – Bijou – Schatz – Treasure” to zaproszenie do zastanowienia się nad tym, co jest dla nas szczególnie ważne, zwłaszcza w czasie pandemii, która obnażyła ulotność wielu wartości, którymi się dotychczas kierowaliśmy, i dała nam całkiem inną perspektywę, w której najważniejsze stały się na powrót bliskie nam osoby – ludzie, którzy są dla nas skarbem. Jak tę bliskość wyrazić za pomocą biżuterii – która, nomen omen, w wielu różnych języka również nazywana jest skarbem?

Celem i zamierzeniem konkursu Amberif Design Award jest promocja bursztynu jako źródła wyrazu artystycznego. Przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie autorskiej biżuterii artystycznej z bursztynem zainspirowanej tematem konkursowym na dany rok. Konkurs ma charakter wyłącznie projektowy – akceptowane będą wyłącznie wizualizacje cyfrowe w postaci projektu wykonanego w dowolnej technice graficznej: rysunek, rendering albo fotografie gotowego prototypu lub modelu, przesłane drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 15.02.2021. Jury, które tym razem spotka się online, przy ocenie prac weźmie pod uwagę przede wszystkim autorską interpretację tematu, wartości artystyczne projektów oraz innowacyjne wykorzystanie bursztynu. Prace nagrodzone oraz zakwalifikowane przez jury zostaną zaprezentowane na wystawie podczas targów Amberif w kwietniu 2021 r. w Gdańsku.


Więcej o konkursie i jego poprzednich edycjach: 

Amberif Design Award