„Tomasz Stangrecki to artysta szczególny. Jubiler zaklinający srebro i bursztyn w metaforę Genesis. Oglądając jego prace, wyobraźnia przenosi się do początków świata, obcuje z kosmosem in statu nascendi” – tak zaczyna się napisane wierszem podsumowanie twórczości Tomasz Stangreckiego autorstwa Lecha Majewskiego, polskiego reżysera, pisarza, poety i malarza. Wrażeń, które stały się jego udziałem, można doświadczyć na wystawie w Bator Art Gallery w Sopocie.

Artystyczny performance „Sześć Fantazji”

Wernisaż wystawy rozpoczął się artystycznym performance, którego scenariusz został osnuty wokół sześciu fantazji – sześciu elementów składowych tworzących uniwersum życia i sztuki. Są nimi: Piękno, Kreacja, Twórczość, Gracja, Prawda, Wyjątkowość. Fantazje te uosabiały modelki – kobiety w różnym wieku, o różnych sylwetkach, o różnej urodzie, a nawet kolorze skóry. Z myślą o tych konkretnych kobietach-fantazjach powstała zarówno biżuteria – duże formy rzeźbiarskie zdobione bursztynem dopasowane do ich osobowości, jak i stroje uszyte ze zwiewnych tkanin: od szyfonów dwutonowych, poprzez muśliny, aż po jedwabie. Wszystkie w kolorze szmaragdowym – w jego różnych odcieniach.


Nasz performance jest dedykowany kobietom. Pokazujemy w nim różne oblicze piękna i dowodzimy, że każda kobieta może wyglądać zjawiskowo – wystarczy odkryć, w jaki sposób to piękno podkreślić – podsumował Michał Starost.




3660 2
Wystawa Tomasza Stangreckiego „Amber i inne światy”


Wystawa prezentuje odmienne od „tradycyjnego” spojrzenie na biżuterię – choć niewątpliwie pełni właściwą jej funkcję zdobniczą, nie jest jednak tym, co powszechnie z biżuterią się kojarzy. Daleko jej bowiem do wygładzonych, połyskujących ozdób. Bardziej adekwatnie może być nazywana antybiżuterią czy kameralną rzeźbą o funkcji biżuterii i brutalistycznych surowych formach.


Moje poszukiwania twórcze odbywają się w zakresie formy, przestrzeni, architektury czy faktury. Pozwalam sobie także na szukanie i wybór przypadku w sztuce. Dzięki takiemu podejściu każda praca jest jednorazowa, niepowtarzalna, wyjątkowa – zarówno dla mnie jako twórcy, jak i dla odbiorcy. To czyni z niej swoisty amulet osobisty. Moje prace są odzwierciedleniem moich fascynacji biomorficznymi kształtami, architekturą moderny i stylem Bauhausu oraz sztuką prehistoryczną. Stąd też wrażenie jakby obiekty były artefaktami pozyskanymi z wykopalisk archeologicznych z typowymi dla nich zmacerowaniami, jakby nawiązywały do rycin naskalnych Altamiry czy Lascaux – wyjaśnił artysta.


W jego biżuterii nic nie jest przypadkowe – każdy element ma swoje znaczenie i swoje miejsce. Oraz cel, którym jest wywołanie emocji u odbiorcy. W swoich pracach Tomasz Stangrecki chętnie posługuje się językiem symboli, jednocześnie uciekając od ich dosłowności. Od początku do końca prace są tworzone ręcznie w pojedynczych egzemplarzach – mogą powstać prace co najwyżej podobne, ale nigdy takie same. Artysta dzieli się w nich swoimi emocjami, budując przekaz, który przez każdego może być odbierany w indywidualny sposób.

Bursztyn – wyjątkowy materiał rzeźbiarski

Tomasz Stangrecki biżuterię tworzy ze szlachetnych materiałów: srebra, złota, kamieni kolorowych i diamentów. W najnowszej kolekcji „Amber i inne światy” stawia jednak na bursztyn bałtycki – prezentuje jego piękno w kameralnej rzeźbie o funkcji biżuterii. Jak sam przyznaje, bursztyn to wyjątkowy materiał rzeźbiarski, przy tym wdzięczny i ciepły, dobrze konweniujący z powstającymi w jego pracowni formami biżuteryjnymi. Ceni w nim naturalną formę i dba, by jej nie popsuć nadmierną ingerencją.

„Amber i inne światy” – wystawa rzeźby kameralnej i biżuterii artystycznej Tomasza Stangreckiego
Galeria Autentico i Sheraton Hotel Sopot
24 października – 19 listopada 2024

Sesja foto: 
Kreacje: Michał Starost & Tomasz Stangrecki

Zdjęcia: Anna Żbikowska
Modelki: Zuzanna Szczepańska, Anna Zwara, Alina Malewska, Marta Gaabouri, Elżbieta Maria Domzalska, Karolina Bąkała
Makijaż: słuchaczki Make Up Masters – Lidia Pachciorek Kalina Lis, Magdalena Bednarek, Izabela Feduniewicz, Karolina Strzelecka