Jaskółki & meteoryty – na wystawie o takim tytule meksykański artysta jubiler Alberto Davila zaprezentuje w Galerii Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników swoją kolekcję biżuterii bursztynowej.

Alberto Davila jest laureatem nagrody bursztynowej w Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award 2022. Sponsorem tej nagrody – w postaci 1 kg bursztynu bałtyckiego – jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, które jeszcze dodatkowo oferuje możliwość zorganizowania wystawy indywidualnej w swojej Galerii MSB.

Artysta, który już w 2019 r. uczestniczył w konkursie Amberif Design Award, zdobywając Grand Prix za pracę na temat „Kairos”, tworzył kolekcję „Jaskółki i meteoryty”.


Kolekcja eksplorująca różne wydarzenia postrzegane jako cykliczne lub stałe w moim życiu, które w pewnym momencie dobiegły końca. Kontrastuję jaskółkę jako symbol cykli – powrotów i przynależności z gwałtowną postacią meteorytu jako nagłego i nieoczekiwanego zdarzenia, które wszystko zmienia. Moją intencją jest pokazanie, jak zakończenia stają się początkami i jak zmiana jest nieunikniona – mówi artysta.


Na wystawie będzie można zobaczyć bransoletę „Still here”, która otrzymała Bursztynową Nagrodę w konkursie Amberif Design Award 2022, wypożyczoną z Muzeum Bursztynu w Jarosławcu. Uzupełnieniem ekspozycji będą obiekty autorstwa Alberto Davili prezentowane w ubiegłym roku na wystawie „Integracje” odbywającej się w ramach Festiwalu SREBRO w Legnicy. Na potrzeby tej wystawy w studio Kingi Gełdon-Czech (Keenys Design) zostały zrealizowane – w ramach projektu Fashion Symphony – czarno-białe fotografie prezentujące modę i bursztynową biżuterię widzianą oczami artystki.

Alberto Davila jest absolwentem Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego w Meksyku na kierunku wzornictwo przemysłowe specjalizujący się w projektowaniu i produkcji biżuterii. W ciągu swojej 12-letniej kariery zawodowej współpracował z wieloma markami premium w Meksyku. Od 2010 roku jest członkiem-założycielem Meksykańskiego Kolektywu Biżuterii Współczesnej Sin Título, który działa na rzecz rozpowszechniania biżuterii współczesnej w Meksyku i Ameryce Łacińskiej. Najnowszym projektem kolektywu jest podcast w języku hiszpańskim, którego można posłuchać na Spotify (Sin Título, podcast). W 2015 roku otrzymał stypendium FONCA Jóvenes Creadores (Młodzi twórcy) na działalność artystyczną, a w 2017 rozpoczął swój niezależny projekt The New Black Jewelry Studio, w ramach którego kwestionuje formalne paradygmaty w projektowaniu biżuterii poprzez zabiegi z elementami konstrukcyjnymi takimi jak kształt, proporcje i wymiary. Prowadził zajęcia z projektowania biżuterii współczesnej, projektowania mody oraz tekstyliów na Uniwersytecie CENTRO w Meksyku. W 2019 roku zdobył Nagrodę Główną w konkursie Amberif Design Award, który odbywał się pod hasłem Kairos, a w 2022 roku otrzymał w tym konkursie Bursztynową Nagrodę. W 2022 roku zaprezentował swoją pierwszą indywidualną wystawę „Integracje” podczas Legnickiego Festiwalu SREBRO. Obecnie artysta jest reprezentowany przez Sienna Patti Gallery w Nowym Jorku, USA.

Alberto Davila „Jaskółki i meteoryty”
25.05.2023 – 18.08.2023
Miejsce: Galeria Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników
Kurator: Małgorzata Siudak