Tak, to już koniec. Ostatnią, 21. odsłonę wystawy „Moim zdaniem... Wystawa biżuterii z komunikatem” podkreślającej przede wszystkim znaczenie artystycznej wypowiedzi można oglądać do stycznia 2023 w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym.

Wystawa ta jest podsumowaniem projektu, który trwał 4 lata i wzbudził żywe zainteresowanie ponad 130 twórców z całego świata, którzy nadesłali w sumie ponad 400 prac. Projektu wyjątkowego, którego celem było przywrócenie nieco zapomnianej już funkcji biżuterii, jaką jest komunikat. Biżuterii, której podstawową rolą jest nie bycie modną czy piękną, ale komunikowanie się z odbiorcą i komentowanie otaczającej rzeczywistości.


Pojęcie biżuterii dziś jest szczególnie często definiowane. Biżuteria jest określana mnóstwem przymiotników. Jest artystyczna, konceptualna, seryjna, historyczna, szlachetna, minimalistyczna, pradziejowa, recyklingowa, wirtualna, post-coś-tam, trendy i passé, klasyczna i nowoczesna, autorska i komercyjna… Jaka zatem jest dzisiaj, tu i teraz? Jaka jest w Polsce? Jaka w Europie? Wszelaka. Ale coraz rzadziej niesie ze sobą coś, co należałoby określić jako narrację, rozumianą poprzez czytelny komentarz, protest, negację, aplauz lub pytanie. Dziś biżuteria dużo częściej „wygląda”, jest „designerska” lub „markowa”, przestała dawać znaki (no może poza dewocjonaliami). Wtapia się w sylwetkę właściciela i jego sztafaż, jest mało ważna – twierdzą organizatorzy.


Koncepcja przywrócenia biżuterii ważności spotkała się z dużym zainteresowaniem twórców, podobnie jak i kuszący brakiem ograniczeń sam koncept wystaw – bez tematu, bez jury, z dowolnością użycia materiałów i technik. Podobnie jak formuła wystawy – podkreślająca przede wszystkim znaczenie artystycznej wypowiedzi – która pokazała potrzebę twórców biżuterii, niezależnie od kraju pochodzenia, zabierania głosu w ważnych tematach i za pomocą środków artystycznych, którymi posługują się na co dzień. Powstały prace będące ich własną refleksją na nurtujące ich zagadnienia polityczne, społeczne i obyczajowe, takie jak m.in. indywidualizm, uchodźcy, przemoc, polityka, środowisko, wartości i ich brak, twórczość, intymność czy macierzyństwo.


Poprzez te prace artyści prezentują własną wizję świata, pokazują, co jest dla nich ważne i wartościowe. Chodzi o to, by otworzyć się na drugiego człowieka, zaskoczyć go, zaintrygować, oderwać od schematycznego myślenia, może zmienić jego perspektywę patrzenia. Autorzy próbują pomóc odbiorcy lepiej zrozumieć współczesność i jej paradoksy” – podsumował prof. Andrzej Boss z ASP w Łodzi.


Uniwersalność problemów nurtujących twórców okazała się w dużym stopniu zbieżna z zagadnieniami intrygującymi również odbiorców wystawy. To oni byli jedynymi jurorami – przyklejane przez nich czerwone lub zielone kropki obok prac decydowały także o tym, czy trafi ona na kolejną odsłonę wystawy, czy nie. Również dzięki temu – jak również dzięki możliwości nadsyłania nieograniczonej liczby prac będących nową wypowiedzią czy też komentarzem do prac innych uczestników wystawy – każda z jej odsłon była inna i przez to jeszcze bardziej interesująca. Tak narodziło się wyjątkowe forum nowych wypowiedzi złotniczych, w których narracja – a nie forma, technika czy materiał – stanowiły cechę nadrzędną.

Organizatorzy

Pomysłodawcami i realizatorami międzynarodowego projektu wystaw pod hasłem „Moim zdaniem…Wystawa biżuteria z komunikatem” są: Mariusz Pajączkowski – twórca biżuterii, właściciel Galerii Otwartej w Sandomierzu; Marek Nowaczyk – historyk sztuki, artysta, inicjator Ogólnopolskiego Przeglądu Form Złotniczych SREBRO w Legnicy (obecnie Legnicki Festiwal SREBRO); Andrzej Pacak – twórca biżuterii, właściciel Meghan Gallery w Londynie oraz Andrzej Sadowski – organizator targów Jubinale w Krakowie. W jego ramach odbyło się 21 wystaw, głównie w Polsce, ale także w Londynie i Pekinie.

„Moim zdaniem… Wystawa biżuterii z komunikatem”
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym 
6 sierpnia 2022 - styczeń 2023 
Więcej informacji: www.moimzdaniem.info