plzh-CNenetdelvltnorues
Paciorek bursztynowy wykonany na tokarce

Londyńskie British Museum otworzy 6 marca 2014 r. wystawę „Wikingowie: życie i legenda”. W największej od dziesięcioleci prezentacji dawnego świata wikińskiego pokazane zostaną również liczne zabytki z muzeum w Elblągu, które gromadzi i bada spuściznę dawnej osady Truso.

Wystawa została przygotowana jako efekt współdziałania muzeów narodowych z Wielkiej Brytanii, Danii i Niemiec. Skupia się na okresie epoki wikingów od końca wieku VIII do początku XI wieku. Niezwykła ekspansja wikingów skandynawskich podczas tej epoki stworzyła sieć kulturalnych i gospodarczych kontaktów od Morza Kaspijskiego do północnego Atlantyku i od koła podbiegunowego do Morza Śródziemnego. Jednym z elementów systemu handlowego była osada w Truso, zlokalizowana przez archeologów w okolicach dzisiejszego Janowa Pomorskiego pod Elblągiem.

„Z naszych zbiorów twórcy wystawy wybrali kilkadziesiąt zabytków, ale też sporo surowca bursztynowego, który mieszkańcy Truso obrabiali i handlowali nim. To z bursztynu słynęły nadmorskie tereny na styku Słowian i Prusów” – wyjaśnia dr Marek Jagodziński, odkrywca i wieloletni badacz Truso.

Jest to pierwsza od ponad 30 lat tak duża wystawa dotycząca wikińskiego świata w British Museum. Jej głównym elementem są pozostałości 37-metrowej łodzi – najdłuższej, jaką dotychczas znaleziono. Jej podstawowym założeniem jest pokazanie nowych odkryć archeologicznych i obiektów nigdy wcześniej razem nieprezentowanych. Mają one pomóc w zrozumieniu kulturowych i społecznych zasady, kształtujących nadmorskie ludy Skandynawii – ich tożsamość, wierzenia, walkę, pracę i handel.

Wystawa Wikingowie: życie i legenda
6 marca – 22 czerwca 2014
Sainsbury Exhibitions Gallery / British Museum w Londynie
kolejna prezentacja planowana jest na przełomie 2014/2015 w Berlinie