plzh-CNenetdelvltnorues
Naszyjnik z bursztynem zaprojektowany przez Ewę Kurzynkę

Choć biżuterię projektuje już od kilku lat, mało kto zna jej prace. Jej styl widać w biżuterii firmy Eva Stone, gdzie Ewa Kurzynka jest projektantką. Jak sama przyznaje, jej indywidualny styl jest inny. Jaki? Dowiemy się na jej pierwszej wystawie w galerii Moja Forma organizowanej w ramach „Mariackiej pod Gwiazdami”.

Moja Forma to jedyne miejsce, gdzie można kupić biżuterię zaprojektowaną i wykonaną przez Ewę Kurzynkę. „Grono fanek jej biżuterii rośnie, dlatego pomyślałam, że nadszedł czas, by zorganizować wystawę” – wyjaśnia Maria Fijałkowska, właścicielka galerii. Z myślą o tym wydarzeniu powstaje całkiem nowa biżuteria, zupełnie odmienna od tej, którą od 3 lat projektuje dla firmy Eva Stone. „Ta jest bardziej komercyjna, musi być zaprojektowana tak, by dało się ją wykonać w wielu egzemplarzach i utrafić w gusta odbiorców. Moja jest inna, powstaje w jednym egzemplarzu i musi się podobać tylko mi. Jest efektem moich wizji i różnorodnych inspiracji – i to lubię najbardziej” – przyznaje Ewa Kurzynka.

Pracuje tak długo, aż osiągnie zadowalający efekt. Łączy kamienie kolorowe i naturalne – wśród nich najważniejsze miejsce zajmuje bursztyn. „Uwielbiam bursztyn, ponieważ pozwala mi zrobić ze sobą dosłownie wszystko” – mówi. Najbardziej ceni ten naturalny, najlepiej z dobrze zachowaną korą, ale też ten czysty, przejrzysty, który traktuje jak soczewkę. Kamienie zamyka najczęściej w oprawach z ulubionego srebra, czasem także ze złota oraz miedzi. Nie lubi podążać w jednym kierunku, chętnie daje się ponieść zmieniającym się inspiracjom i kuszącym wizjom.

Mariacka pod Gwiazdami: Galeria Moja Forma, Mariacka 46 , 10 września, godz. 17-22.