W ramach projektu Zdolny Uczeń finansowanego ze środków MEN w grudniu odbyła się seria wykładów i ćwiczeń na temat bursztynu. Zajęcia z uczniami klas szkół ponadpodstawowych prowadziła dr Elżbieta Sontag w Muzeum Inkluzji w Bursztynie przy Katedrze Zoologii Bezkręgowców UG.

Podczas lekcji uczniowie mogli dowiedzieć się w przystępnej formie o genezie i pochodzeniu bursztynu oraz miejscach jego występowania, jak również na temat odmian, namiastek i falsyfikatów. Wykład uatrakcyjniły kolorowe zdjęcia oraz film i prezentacja multimedialna.
Uczniowie dowiedzieli się wiele o formach życia zastygłych wewnątrz bursztynowych bryłek, które w drugiej części zajęć sami odnajdywali pod mikroskopem. Dla wielu z nich prawdziwym zaskoczeniem był fakt, że roztocza, pajęczaki czy też fragmenty owadów zastygły w bursztynie 40 milionów lat temu. Bardzo podobała im się nowoczesna, warsztatowa forma ekspozycji Muzeum Bursztynu, gdzie nie tylko można oglądać bryłki zamknięte w szklanych gablotkach, ale także dotykać niektóre obiekty. Ponadto każdy z nich mógł samodzielnie przeszlifować niewielką bryłkę, zapalić bursztyn, kalafonię, plastik oraz kopal oraz porównać ich zapach i sposób spalania się.

Więcej informacji na temat bursztynu, ekspozycji oraz zajęć organizowanych przez specjalistę od bursztynowych inkluzji dr. Elżbietę Sontag można znaleźć na stronach Muzeum Inkluzji w Bursztynie: www.muzeum.gda.pl

Foto: Michał Kosior