Kabinet sygnowany "Danzig/28. Julius/Ao 1724/ Johan George-/ Zernebach“ - najcenniejszy i najdroższy w zbiorach Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Po ubiegłorocznej premierze w Bremie wystawę prezentującą różne oblicza bursztynu – od zagadnień wydobycia, poprzez obiekty archeologiczne i XIX i XX-wieczne zabytki, po współczesną sztukę – będą mogli obejrzeć także wystawcy i goście Targów Złoto Srebro Czas w Warszawie.

Wystawa jest przenośną, nowoczesną ekspozycją, prezentującą na ponad 100 fotografiach zbiory Muzeum Bursztynu w Gdańsku oraz biżuterię i naturalne okazy bursztynu z kolekcji gdańskich bursztynników, m.in. odmiany barwne, naturalne formy, bryły, inkluzje, obiekty archeologiczne i pochodzące z XIX i XX wieku, jak również sztukę ludową i prace znanych mistrzów współczesnej sztuki bursztynniczej: Mariusza Drapikowskiego, Lucjana Myrty i Bogdana Mirowskiego. Sfotografowane zostały także współczesne prezenty i nagrody bursztynowe, obiekty użytkowe i biżuteryjne gdańskich twórców oraz biżuteria artystów polskich i zagranicznych.
Ekspozycję uzupełniają multimedialne stacje edukacyjne, dzięki którym można odbyć wirtualną wycieczkę po gdańskim muzeum oraz prezentacje pokazów z Gali Mody i Bursztynu Amberif 2010.

W ramach ekspozycji można także podziwiać wystawę „Nasz bursztyn” zorganizowaną przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych. Prezentowane prace członków tej organizacji pokazują „codzienne normalne myślenie o bursztynie”. Pierwszy raz była ona prezentowana w Teatrze Współczesnym w Warszawie w grudniu 2008 r., zobaczyli ją także mieszkańcy Bremy, Legnicy, Gdańska i Kalisza. Prace były prezentowane także w czasie targów inhorgenta europe w Monachium.

Do tej pory wystawę „Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu” obejrzało kilkanaście tysięcy mieszkańców Bremy i Kalisza oraz uczestnicy Zjazdu Stowarzyszenia Senatów Europy, który odbył się w październiku 2009 roku w Gdańsku. Kolejne planowane przystanki tej wystawy to Opera w Nicei, Espace Albert Camus w Bron/Lyon oraz Senat RP w Warszawie.

Organizatorami ekspozycji są Związek Miast i Gmin Morskich, Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska Oddział Muzeum Bursztynu oraz Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu.

Robert Pytlos, koordynator Prezydenta Gdańska ds. bursztynu