Bursztynowych sukni historia zna już kilka – ale żadna nie była tak spektakularna i żadna nie zdobyła tak dużego uznania światowego jak ta zaprojektowana przez Dianę Walkiewicz, prezentowana na prestiżowych, modowych wybiegach świata. Ostatni pokaz na Dubai Fashion Week oczarował publiczność. 

Pokazywałam ją już w Dubaju, Szanghaju, Japonii, Las Vegas i Moskwie – wszędzie przyciągała wzrok, wszędzie dopytywały o nią media, także dzięki niej otrzymywałam zaproszenia na kolejne pokazy mody. Z wielu z nich nie udało się niestety skorzystać z powodu pandemii , ale wierzę, że to tylko kwestia czasu. Największym zainteresowaniem suknia cieszyła się w Szanghaju – tam dosłownie ustawiały się do niej kolejki Chińczyków, którzy koniecznie chcieli ją zobaczyć z bliska. Wtedy trudno mi było zrozumieć ten fenomen, teraz już wiem, że bursztyn to również dla nich wyjątkowy kamień przynoszący szczęście – tłumaczy projektantka. 

Czytaj także: Bursztyn na Fashion Week Dubai

Wyjątkowym kamieniem jest bursztyn także dla Rosjan – suknia tak mocno utrafiła w ich gusta, że zorganizowano dla niej specjalną sesję fotograficzną pod hasłem „The Ghost from the Amber Room” (Duch z zaginionej bursztynowej komnaty), zaś autor zdjęć, Piotr Myszkowski, otrzymał za nią nagrodę w dwóch konkursach fotograficznych: Prix de la Photographie Paris 2020 i Moscow International Foto Awards 2020. Unikatowość sukni dostrzegli oczywiście również Polacy – miała duże szanse być najbardziej spektakularnym wydarzeniem Gali Amber Look towarzyszącej tegorocznym Międzynarodowym Targom Bursztynu i Biżuterii Amberif, jednak z powodu pandemii pokazy mody zostały odwołane.

Do ozdobienia sukni wykonanej z tiulu i dekorowanej naturalnymi strusimi piórami oraz kryształami z Kairu użyto ponad 3 kilogramy wyszlifowanych na płasko kaboszonów w różnych odcieniach barwnych i różnych rozmiarów.

Ogromnym zaskoczeniem był dla nas fakt, że mimo tylu zdobień suknia pozostała lekka i wygodnie się ją nosi. Nie jest też tylko ozdobą pokazów – bursztyny zostały świadomie wyszlifowane na płasko, by nie ograniczać jej funkcjonalności – mówi projektantka. 

Patrząc na tę suknię, trochę trudno uwierzyć, że jest ona realizacją dziewczęcych wspomnień związanych z wakacjami nad morzem, magią bursztynu i jego pozytywnym wpływem na zdrowie.

Pomysł na nią bardzo długo dojrzewał w mojej głowie, jakby brakowało jakiegoś elementu. Dopiero kiedy przeczytałam artykuł o wierze w jego lecznicze właściwości w starożytności, pomyślałam, że sukienka zdobiona dobroczynnym bursztynem zapewnia lepszy i większy kontakt z ciałem niż biżuteria. A potem wyobraziłam sobie arabską księżniczkę… – i nagle wszystko stało się jasne – wspomina projektantka. 

I tak bursztyn stał się znakiem rozpoznawczym kolejnej prestiżowej marki :-) 


Sesja fotograficzna i film „The Ghost from the Amber Room”
Producent: www.invictusproduction.pl
Dyrektor artystyczny i fotograf: Piotr Myszkowski
Operator kamery / montaż: Piotr Dudek
Modelka: Angelika Stępień
Makijaż: Natalia Szubert Make up
Suknia: De Vu Diana Walkiewicz / Diana Walkiewicz
Miejsce: Restauracja Endorfina Foksal
Specjalne podziękowania: Robert Rajewski
Wszelkie prawa zastrzeżone. Piotr Myszkowski