plzh-CNenetdelvltnorues

Jak wynika z raportu KPMG „Rynek dóbr luksusowych w Polsce” w 2019 r. wartość segmentu biżuterii szlachetnej w 2019 r. może wynieść ponad 268 mln zł. W segmencie tym dominują wyroby przeznaczone dla kobiet (78% udziału) i biżuteria wykonana ze szlachetnych materiałów (66%).

Wartość biżuterii damskiej wykonanej z materiałów szlachetnych rośnie szybciej niż wartość biżuterii męskiej. Trend wzrostowy widoczny jest także w kategorii luksusowej biżuterii modowej – a więc wykonanej przeważnie z materiałów innych niż szlachetne – stanowi ona niecałe 16% rynku, jednak odznacza się wysokim, prawie 10% wzrostem.

Według prognoz wartość rynku luksusowej biżuterii wzrośnie w 2019 roku o blisko 24 mln zł i osiągnie wartość 318 mln zł (+8% w stosunku do roku 2018). Ten niewielki segment od lat cechuje się wysoką dynamiką – średnioroczny wzrost w latach 2019-2024 jest szacowany na 6,9%. Prognozy wzrostu tej kategorii należą do najbardziej optymistycznych na rynku dóbr luksusowych.

Jak Polska wygląda pod tym względem na tle innych krajów europejskich? Największe rynki luksusowej biżuterii w Europie to Francja i Niemcy – w obu przypadkach w 2019 roku osiągną wartość bliską 2 mld euro. Kolejne miejsca w tej kategorii zajmują Włochy (1,8 mld) i Wielka Brytania (1,5 mld). Dla porównania: rynek biżuterii luksusowej w Rosji osiągnie wartość 375 mln euro.