plzh-CNenetdelvltnorues
Gdański Wiatrowskaz Wolności

Grupa Gdańszczan, miłośników Gdańska wyrażających probrytyjskie sympatie, jest fundatorem Gdańskiego Wiatrowskazu Wolności – statuetki, która już we wtorek podczas oficjalnego spotkania w Teatrze Szekspirowskim zostanie przekazana brytyjskiej parze książęcej: księżnej Kate i księciu Williamowi.

W poniedziałek będzie można oglądać Gdański Wiatrowskaz Wolności na specjalnej prezentacji w Gdańskim Centrum Solidarności. Wtedy też swoje podpisy złożą fundatorzy statuetki – gdańscy artyści, intelektualiści, osoby zasłużone dla Gdańska, m.in. Bożena Grzywaczewska – działaczka opozycji w okresie PRL, Andrzej Januszajtis – znawca i propagator historii Gdańska, Karol Maciejewski – artysta plastyk, Danuta Wałęsa – żona byłego prezydenta Lecha Wałęsy, Anna Sobecka – wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, Jacek Kołtan z Europejskiego Centrum Solidarności oraz inicjatorzy: Giedymin Jabłoński, artysta plastyk, i Wojciech Kalandyk, właściciel firmy bursztynniczej Art7. Wtedy też statuetka zostanie przekazana na ręce ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce, który to we wtorek, podczas oficjalnego spotkania w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku, przekaże ją książętom Cambridge.

Statuetka zawiera wiele elementów symbolicznych związanych z Gdańskiem: począwszy od wiatrowskazu, poprzez dawne godło Gdańska znajdujące się na portalu ratusza głównomiejskiego po czarny dąb stanowiący dawniej m.in. podwaliny fundamentów, umocnień nabrzeży oraz bryłkę bursztynu znalezioną na nadbałtyckiej plaży. Podtrzymująca gdańską kogę bryła została osadzona w srebrnym bocianim gnieździe, pod którym znalazła się magnetyczna igła. „Kiedy kompas znajdzie się w pałacu Kensington, rezydencji książąt Cambridge, wskazówka będzie zawsze obracać się w stronę Gdańska” – wyjaśnił Giedymin Jabłoński.

Gdański Wiatrowskaz Wolności, którego nazwa ma nawiązywać do tradycji Wolnego Miasta Gdańska, ale także Solidarności i walki o wolność, został zaprojektowany przez Giedymina Jabłońskiego i wykonany w firmie Art7.

Nie będzie to jednak jedyny bursztynowy akcent w czasie wizyty książęcej pary w Gdańsku: księżna Kate i książę William otrzymają także bursztynowy upominek od prezydenta miasta Pawła Adamowicza i przyjrzą się pracy rzemieślników tworzących wyroby z bursztynu.