plzh-CNenetdelvltnorues
Andrzej Boss: bransolety

Do 6 października w Spichrzach nad Brdą w Bydgoszczy można oglądać wystawę kolekcji polskiej sztuki złotniczej ze zbiorów Marii Magdaleny Kwiatkiewicz. To jej kolejna odsłona: poszerzona o nowe nabytki i niezmiennie fascynująca.

Wystawa ukazuje różnorodność kolekcji, dzięki czemu zwiedzający mogą bliżej poznać i ocenić specyfikę zbioru sukcesywnie powiększanego o kolejne realizacje. Znajdują się na niej obiekty z pokaźnej kolekcji biżuterii unikatowej głównie z przełomu XX i XXI w. Przyciągają one uwagę wielością form, materiałów, rozwiązań, koncepcji, tematów i inspiracji. Prezentowane obiekty pozwalają poznać tajniki warsztatowe artystów złotników, dostrzec zaskakujące nieraz rozwiązania i tworzywa oraz odkrywać piękno tych swoistych małych dzieł sztuki.

Jest to jedyna w Polsce tak duża i, co ważne, stale rozbudowywana kolekcja współczesnej sztuki złotniczej, dokumentująca dokonania polskich twórców. Jej niepowtarzalny charakter współtworzą prace odpowiadające wrażliwości autorki (tak było na początku w 1998 r.), ale i prace nagradzane w konkursach, charakterystyczne dla danego autora, zakupione na aukcjach, specjalnie zamówione czy podarowane – wszystkie one z takich czy innych względów stanowią krok milowy w historii sztuki złotniczej. Tworzą dość spójną całość, wzajemnie się uzupełniają, dając dobre świadectwo o rozwoju tej dziedziny sztuki na przestrzeni lat.

„Na samym początku tworzenie kolekcji współczesnej polskiej sztuki złotniczej – jak wiele przedsięwzięć, których wartość i znaczenie można zauważyć tylko z perspektywy czasu – ‘odbywało się’ przy okazji wystaw, konkursów, spotkań z twórcami. Z czasem, kiedy okazało się, że to jedyny w kraju, prywatny, tak reprezentatywny zbiór obiektów polskiej sztuki złotniczej, zaczęła towarzyszyć mi świadomość, że coś, co zrodziło się z mojej pasji, może mieć także wartość dla innych. Może także dla – nie bójmy się tego słowa – naszej kultury. W ten sposób moja osobista, ‘estetyczna’ przygoda stała się swego rodzaju misją. Misją, która zobowiązuje, ale jest jednocześnie źródłem wielkiej satysfakcji” – podsumowała swoją działalność kolekcjonerską Magdalena Kwiatkiewicz.

Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i YES Biżuteria Sp. z o.o. w Poznaniu. Jest to pierwsza wystawa w bydgoskim Muzeum prezentująca współczesne polskie złotnictwo. I miejmy nadzieję, że nie ostatnia.


Kolekcja polskiej sztuki złotniczej Magdaleny Kwiatkiewicz
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy (Spichrze nad Brdą)
Autor: Małgorzata Lisiecka, YES Biżuteria
Koordynator ze strony MOB: Danuta Sójkowska
wystawa czynna do 6 października 2013