plzh-CNenetdelvltnorues
Perła - klasyczna, a jednak nowoczesna. Pierścionek Marcin Gronkowski & Maryla Dubiel: srebro, naturalna perła słodkowodna, cyrkonia

Ceny dużych, wartościowych pereł znacznie wzrosły i wpisują się tym samym w ogólnoświatowy trend zwyżkowy wszystkich szlachetnych surowców do produkcji biżuterii – zarówno metali, jak i kamieni.

Podaż reguluje popyt – najpiękniejsze i najlepsze jakościowo perły hodowane są rzadkie i trudne do kupienia. Cena większych słodkowodnych okazów wzrosła w ubiegłym roku o ok. 20 procent, a niektórych pochodzących z Indonezji nawet trzykrotnie. Przyczyny to ogólny wzrost cen metali szlachetnych i diamentów oraz ograniczona produkcja wywołana kryzysem gospodarczym, wskutek czego światowa produkcja pereł słodkowodnych spadła o 15 procent. Wiadomo także, że niektórzy producenci świadomie nie oferują rynkowi całego dostępnego asortymentu, by utrzymać ceny na wysokim poziomie.

Najpiękniejsze skarby mórz budzą pożądanie wszystkich eleganckich kobiet na świecie, a zwłaszcza Chinek – od czerwca ubiegłego roku popyt w kraju środka wzrósł o ok. 20 proc. Dlaczego? W Chinach jest wiele bardzo bogatych osób, które chcą mieć towar najlepszy z najlepszych. Właśnie dlatego ceny tych najlepszych jakościowo pereł wzrosły tam szczególnie mocno. Znawcy tematu zapewniają, że w niższych przedziałach jakościowych jest wystarczająco dużo towaru i w dobrych cenach.

Temat pereł jest zawsze aktualny i łatwo wpasowuje się w trendy mody praktycznie w każdym sezonie. To dlatego, że te organiczne kamienie od dawien dawna zaliczane są do nieśmiertelnych klasyków mody i stały się obowiązkową ozdobą w szkatułce każdej kobiety. Producenci i projektanci prześcigają się w kreowaniu nowych atrakcyjnych wzorów, by rozkochać w perłach nie tylko stateczne damy, ale i świadome mody młode kobiety.