plzh-CNenetdelvltnorues
Przyjęcie na cześć jubilata

Nestor polskiego bursztynnictwa Wiesław Gierłowski obchodził w miniony weekend 86 urodziny. Drogi Panie Wiesławie, WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!!

O tej wyjątkowej uroczystości pamiętały zaprzyjaźnione osoby z bursztynowego kręgu, które przygotowały dla jubilata przyjęcie-niespodziankę. „Bardzo mało jest takich momentów, kiedy możemy się sobą nacieszyć – ten był naprawdę wyjątkowy” – podsumowała wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników Ewa Rachoń.

Wiesław Gierłowski jest najstarszym gdańskim bursztynnikiem – w zawodzie pracuje od 1957. Od roku 1972 do dziś prowadzi własną, jednoosobową pracownię konserwacji zabytków i artystycznego bursztynnictwa w Zalesiu koło Tucholi. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych i były nagradzane w licznych konkursach.

Jest założycielem i pierwszym prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bursztynników w Polsce (obecna nazwa: Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników), obecnie przewodniczy komisji naukowo-informacyjnej tego stowarzyszenia. W latach 2006-2008 sprawował funkcję pierwszego przewodniczącego Światowej Rady Bursztynu, w skład której wchodzą wybitne postaci w dziedzinie naukowych badań bursztynu, twórcy dzieł artystycznych i przedstawiciele najważniejszych stowarzyszeń w światowym bursztynnictwie. Wykonuje też w praktyce wszystkie ekspertyzy na zlecenie polskich sądów oraz służby fiskalnej i celnej, a także na zlecenie kupców zagranicznych.

Wiesław Gierłowski jest autorem ponad 1000 publikacji naukowych i publicystycznych. W latach 1987-90 redagował dział bursztynowy w czasopiśmie „Złotnik-Zegarmistrz”, a od roku 1997 do 2004 w kwartalniku „Polski Jubiler”. Stale współpracuje z czasopismami fachowymi w dziedzinie złotnictwa. Współorganizuje seminaria naukowe o bursztynie towarzyszące Międzynarodowym Targom Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif w Gdańsku. Za nieocenione zasługi dla bursztynnictwa Stowarzyszenie Bursztynników przyznało mu w 2000 roku tytuł Bursztynnika Stulecia.