plzh-CNenetdelvltnorues

Skąd się biorą bursztyny? Jak powstają jaskinie? Do czego kiedyś służyły krzemienie? Tego dzieci mogą się dowiedzieć w kolejnych etapach gry komputerowej „Gdy kamienie były żywe”. Nową grę edukacyjną przygotowało Ministerstwo Środowiska przy merytorycznej pomocy Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Jej premiera odbyła się 20 grudnia br. w Muzeum Geologicznym PIG-PIB.

Granie w gry komputerowe to najpopularniejszy sposób spędzania czasu przy komputerze przez dzieci. Rozwój technologii i wzrost popularności Internetu sprawił, że MŚ zrealizowało kolejny już internetowy projekt edukacyjny skierowany do dzieci. – Jestem przekonana, że zainteresowanie młodych ludzi sprawami środowiska  zaprocentuje wysoką świadomością ekologiczną dorosłego społeczeństwa – powiedziała Karolina Kulicka, dyrektor Departamentu Edukacji Ekologicznej w MŚ, który od pięciu lat prowadzi stronę internetową przeznaczoną dla dzieci.

- Geologia dotyczy wydarzeń z tak zamierzchłej przeszłości, że nie tylko nie było wtedy komputerów, ale także książek, glinianych tabliczek, czy nawet ludzi. Jednak efekty tego, co działo się miliony lat temu, mogą być dla nas bardzo ważne. Węgiel powstał miliony lat temu, ale dzisiaj dzięki niemu jest w naszych domach ciepło. Mam nadzieję, że uda się przekonać dzieci do zainteresowania geologią – wyjaśnia pomysł gry dr Henryk Jacek Jezierski, Główny Geolog Kraju, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, który uroczyście zainaugurował działanie gry podczas jej premiery.

W grze dwójka bohaterów, dziewczynka Basia i nietoperz Gacek, zwiedzają Polskę w nietypowy sposób. Przenoszą się do ważnych z punktu widzenia geologicznego miejsc i poprzez grę uczą się o wydarzeniach sprzed milionów lat. Gra przybliża dzieciom, poprzez zabawę, niełatwe zagadnienia i procesy geologiczne. Stanowi ciekawe uzupełnienie informacji zdobytych na szkolnych lekcjach. Dodatkowo zachęca dzieci, a za ich pośrednictwem także rodziców, do odwiedzania polskich atrakcji turystyczno-geologicznych. W grze dzieci zwiedzają m.in. Jurę Krakowsko-Częstochowską, kopalnię soli w Wieliczce, Jaskinię Raj i Pomorze.

Gra jest dostępna na stronie MŚ: www.dzieci.mos.gov.pl