plzh-CNenetdelvltnorues

W dniach 8-12 marca w Gdańsku gościło ośmioro dziennikarzy z Francji, Belgii i Polski w ramach wizyty studyjnej Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu.

To już piąta wizyta studyjna dziennikarzy zorganizowana w ciągu kilku ostatnich miesięcy przez Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska. Tym razem nad Motławą gościło sześciu dziennikarzy z Francji, jeden z Belgii i dwóch z Polski, którzy reprezentowali przede wszystkim pisma turystyczne lub poświęcone tematyce kulturalnej. Nie zabrakło także dziennikarza z telewizji Channel Planet, która przygotowuje film o złocie Północy.

Bursztynowe atrakcje

W programie wizyty studyjnej nie mogło zabraknąć bursztynowych atrakcji. Dziennikarze obejrzeli pokazy szlifowania i obróbki bursztynu w Manufakturze S&A w Muzeum Bursztynu, byli pod wrażeniem zbiorów zgromadzonych w Muzeum Bursztynu i planów związanych z nową siedzibą tej placówki na Wyspie Spichrzów (nowy budynek Muzeum ma powstać w tej lokalizacji do 2014 roku). Największą atrakcją wizyty studyjnej była Gala Mody i Bursztynu oraz poszukiwanie bursztynu na plaży na Górkach Zachodnich – zgodnie stwierdzają. Dziennikarze zwiedzili także targi Amberif.

Miasto wolności i bursztynu

– Zorganizowałem już piątą tego typu wizytę i zauważam pewne prawidłowości – stwierdza Robert Pytlos, koordynator Prezydenta Gdańska ds. bursztynu. – Bursztyn daje nam niepowtarzalną okazję do zachwycenia dziennikarzy Gdańskiem, a potem przekazania tej fascynacji czytelnikom zagranicznych pism. Niezmienne ogromnym zainteresowaniem cieszą się pokazy szlifowania bursztynu i poszukiwanie bursztynu na dzikiej plaży, Bursztynowy Ołtarz w kościele na Zaspie oraz Gala Mody i Bursztynu. Dziennikarzom podoba się także wystawa "Drogi do Wolności". – Zagraniczni dziennikarze postrzegają Gdańsk jako miasta wolności i bursztynu. To dla nas ogromne atuty w promocji Gdańska – podsumowuje wizytę studyjną Robert Pytlos.

Wizyta studyjna zorganizowana w marcu to już kolejne tego typu przedsięwzięcie Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska. Rok temu Gdańsk odwiedziło kilkoro dziennikarzy z Francji i Stanów Zjednoczonych, następnie we wrześniu grupa z Niemiec (wizyta zorganizowana wspólnie z Hubertem Sawatzkim z Muzeum w Neuenstadt jako jedno z działań promujących wystawę Lucjana Myrty tamże), w październiku 2009 roku kilkudziesięciu dziennikarzy turystycznych z Francji w ramach kongresu AJT oraz na początku roku ekipę japońskiej telewizji, która przez kilka dni kręciła materiały do filmu o bursztynie bałtyckim i Gdańsku – Światowej Stolicy Bursztynu.