plzh-CNenetdelvltnorues
Jednym z przedsięwzięć, które zostały przewidziane w stworzonym w 2008 r. przez Tomasza Andrzeja Nowaka Projekcie promocji miasta Konina „Konin Setidava 1850”, jest emisja dukata lokalnego, czyli miejskiej monety okolicznościowej promującej miasto i podkreślającej starożytne tradycje osadnicze na terenie dzisiejszego Konina.

Dukat lokalny to nadzwyczaj atrakcyjne narzędzie promocyjne, które gwarantuje osiągnięcie zamierzonych celów informacyjnych i promocyjnych w mediach, społeczności lokalnej i na terenie całego kraju.
W dniu 06.03.2009 r. odbyło się spotkanie T.A. Nowaka i dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej Henryka Janaska z Janem Bartniakiem, Prezesem konińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, który zapoznał się z założeniami projektu „Konin – Setidava 1850” i otrzymał propozycję podjęcia wspomnianej inicjatywy. 10.03.2009 r. oficjalne pismo z prośbą o zainteresowanie się i wsparcie emisji monety otrzymał prezydent Konina Kazimierz Pałasz (pismo dostępne na www.konin-starowka.pl ).

Szczegóły dotyczące dukata lokalnego (propozycja):
• nazwa: „Setidava”,
• rodzaj: denar
• nominał: np. 3 Setidavy (nominał nie może pokrywać się z nominałami systemu pieniężnego w Polsce),
• awers: napisy: Konin, Setidava, liczba 1850 lat oraz nominał,
• rewers: zarys mapy Polski z zaznaczonym przebiegiem Szlaku Bursztynowego, na którym byłby zaznaczony kropką Konin, czyli starożytna rzymska osada Setidava,
• emisja: 2010 r. Projekt emisji dukata poparło wielu koninian. Wielkim entuzjastą przedsięwzięcia jest sam prezydent Konina Kazimierz Pałasz znany z zamiłowania do numizmatyki.

Co najważniejsze, emisja tej monety to „czysty biznes”, ponieważ jest to inwestycja, która zwraca się w 100%, a gminy zarabiają na takich emisjach. Koniński denar wyróżni się wśród innych dukatów lokalnych. Nie będzie to jeden z licznych dukatów lokalnych bitych przez wiele gmin w całej Polsce. Będzie to moneta wydana w związku z ważnym, miejskim jubileuszem i imprezą okolicznościową, które na zawsze pozostaną w pamięci mieszkańców i dziejach miasta.
Być może ukaże się ona w dwóch wersjach: standardowej i ekskluzywnej – dla kolekcjonerów. Trwa przygotowywanie projektów monet.